Z deníku festivalového zevla aneb…

… jak si užít filmový festival, když vás nebaví filmy.

 

Teda takhle… ne, že by mě filmy nebavily, myslím, že hlavně v devadesátkách jsem viděl všechno podstatný a doma se mi ještě někde válí průkazka Filmovýho klubu. Jen prostě přišly jiný múzy a na kino nějak nezbejvá čas. Ovšem varskej filmáč si našinec může užít i bez biografu.

 

Tak jasně, chvíli se vometáte vokolo Puppu, Thermalu nebo Kolonády a čekujete hvězdy šoubyznysu, ale jednak z toho bolej nohy a dělá se žízeň, druhak vám bude za chvíli připadat slavná i prodavačka z večerky. Anebo vyrazíte po doprovodnejch akcích. A těch byla síla!

 

Na Divadelnim náměstí se utábořila Česká tývý a každý odpoledne tu pořádala besedy k uváděnejm bijákum. Střídali se tu herci, režiséři, producenti a vobčas to byla celkem psina. Vod půl osmý se pak hrálo… jeden den jsme zkoukli skvělej koncert Květů (Martin Kyšperský je originál naprostej), druhej pak dost dobrý hraní slovenskejch Živejch kvetů se zpívající spisovatelkou, nebo píšící zpěvačkou, Lucií Piussi (jež chce říkat slabým hlasem silné vety). Taky parádní set Adriana T. Bella (viděli jsme se prvně, ale budem se vídat častějc) na kterej trsala i Adrianova manželka, spisovatelka Bianca Bellová, jakož i hojně navštívenej koncert Minus123minut (meganářez!!! bicman Dano Šoltis je prostě neuvěřitelnej!).

 

Do Letňáku jsme si skákli na Mišíka, zima nás pak vyhnala (chá… prej letní kino) do Lázní I, kde vybudoval festivalovej klub Kaiser 53 Vladimir 518. Zajímavej prostor, ale underground surovej. Na programu řízný The Atavists, ujetej podivín Lazer Viking a (pro našince megazajímavost a velký těšení) Fvtvre, novej projekt Kaye Buriánka. Všechno ovšem zavražděný úděsnym rambajzem, kterej se zvukařum podařilo vyrobit. Čili na voblíbený WWWčka už jsme si nepočkali a mazali dom aplikovat ušní kapky.

 

Velký pěkný bylo k zažití hned první večer… před Thermalem koncertoval Českej národní symfoňák s programem muziky z filmů Miloše Formana. Čili se hrál Černej Petr a Plavovláska a Ragtime a Přelet a Hasiči a Amadeus a Vlasy a když Let The Sunshine In vrcholilo ohňostrojem, bylo to velký.

 

Mraky lidstva přišly taky do Letňáku na Ewu Farnou s Karlovarskym symfoňákem. Jako dobrý, ale viděl jsem lepší (zpívá moje oblíbená parta Zima). Vona je Ewka super zpěvačka, ale já čekal ňákej ušlechtilej repertoir. A on to byl normální koncík Ewy Farný s kapelou, zahuštěnej smyčcema. Jasně… Tam gdzie ty vyšla moc pěkně (jenže je to Avril Lavigne), duet Dobré ráno, milá taky supr (jenže to je David Stypka, ten mimochodem předskakoval a to je zajímavej týpek!) a rozpustilá Mám boky jako skříň zvedla lidi ze sedaček (jenže to je Meghan Trainor).

 

Nic… v Galerii byly k vidění fotky z historie festivalu, na terase domu ČT zas bezva posezení se skvělym kafem, u Lobkowiczů točili chmelovou malinádu a zmrzlina měla 4% alkoholu. Burgry vypadaly fakt luxusně, pizzy byl za zlaťák vozejk, americkejch brambor jakbysmet.

 

Čili… pokud o fesťáku balíte kufry a s úšklebkem opouštíte Vary, děláte velkou chybu. Protože ten tejden to město fakt žije.

 

 

Štítky: