Výstava VŠUP

Dovolujeme si vás pozvat na velice zajímavou výstavu, kterou jsme zahájili v úterý 2. dubna v 17 hodin v atriu loketské knihovny.

 

Pozvali jsme studenty a pedagogy Ateliéru ilustrace a grafiky pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Zástupci ateliéru v čele s Mg.A. Michaelou Kukovičovou představí na výstavě autorské knížky, které vznikají během studia ve škole, autorské plakáty, klauzurní práce a také kolekce filmů z produkce ateliéru Animace.

 

„Ateliér ilustrace a grafiky je otevřeným prostorem pro studenty nadšené z kreslení a s ambicí expandovat obrazem nejen do galerií, ale i do knih, ulic a elektronických médií. O charakteru ateliéru nejlépe vypovídají úkoly a témata studentům zadávaná a pak také struktura studia, které není jenom výukou ale životem v ateliéru spojeným se setkáváním, hovory, výlety a nahlížením širších souvislostí. Hosty v ateliéru nejsou pouze teoretici, ale také samotní výtvarníci nebo nakladatelé či specialisté z prostředí, kterým se v dané chvíli studenti zaobírají. Rád bych, aby se ateliér ilustrace a grafiky stal otevřenou dílnou pro studenty nadšené z nakresleného a s ambicí sdělovat svou vizi obrazem nejen v galeriích, ale i skrze tištěná a elektronická média“, říká vedoucí ateliéru, Mgr. A. Juraj Horváth.

 

Juraj Horváth je výrazná osobnost. Kromě pedagogické činnosti se věnuje kresbě, grafice, grafickému designu, ilustraci. Stojí za pouličním projektem POPROSVET. Jako grafik a ilustrátor pracuje pro nakladatelství Argo, GplusG, Labyrint, Torst a Triáda. Publikoval v časopisech Souvislosti, Dotyk, Revolver Revue a Park. Mnohokrát získal ocenění Nejkrásnější česká kniha. Za knihu Příběhy z Parní lázně získal v roce 2001 na Lipském knižním veletrhu cenu Nejkrásnější kniha světa.
Se svou ženou Terezou Horváthovou vydává knihy pro děti a mládež v nakladatelství Baobab. Baobab je malé alternativní nakladatelství ilustrovaných knih pro děti a mládež. Věnuje se vydávání původních textů a zajímavých překladů. Spolupracuje s nastupující generací výtvarníků. Organizuje a iniciuje menší kulturní akce zaměřené na propagaci nekomerční literatury a divadla, pořádá literární čtení a výstavy.

 

Baobab vydává obrazové knihy a ilustrované textové knihy pro nejmenší děti, mládež i pro celou rodinu. Kromě autorských knih publikuje také světovou literaturu, věnuje se také vydávání edicí. Dosud vydané knihy lze shlédnout na webové adrese .
Podle pohádky Modrý tygr autorky Terezy Horváthové byl v loňském roce natočen stejnojmenný film. Tato úspěšná kniha vyšla nejen u nás, ale i v Japonsku a její vydání se chystá také v Nizozemsku, Polsku a na Slovensku.

 

Čerstvou novinkou je, že byl Baobab nominován na prestižní cenu pro nejlepšího nakladatele mezinárodního veletrhu v Bologni, ceny budou vyhlášeny 26. března 2013.

 

Výstava Ateliéru ilustrace a grafiky začíná vernisáží v úterý 2. 4., zahájení hudebně doprovodí Tomáš Podroužek – akordeonista hrající a zpívající world music. Bude možné si také zakoupit práce studentů ateliéru – plakáty, pohledy, drobné tiskoviny, knihy či autorské balicí papíry. Výstava potrvá v Městské knihovně Loket do neděle 5. května.

 

Zdroj: MK Loket

 

Štítky: