Vladimír Merta & Ondřej Fencl

Vladimír Merta (1946) je všestranný umělec, básník, publicista, spisovatel, fotograf, architekt, filmový režisér a především folkový písničkář. Je rovněž autorem hudby k několika filmům. V 80. letech byl jedním z nejoblíbenějších písničkářů u nás, byť oficiálními místy nepodporován.

 

Absolvoval FAMU, jeho absolventský film na motivy povídek Oty Pavla Smrt krásných srnců byl za komunismu kultovní záležitostí. Paradoxem jeho písničkářské kariéry je to, že svoje první album (Balady z Prahy) vydal v roce 1969 v Paříži, zatímco prvního českého alba (P.S.) se dočkal až v roce 1978. Ke skutečně svobodnému koncertování a vydávání desek se dostal až po roce 1989.

 

V 70. letech založil s Jaroslavem Hutkou umělecké sdružení Šafrán, společně s Vladimírem Mišíkem, Janem Hrubým, příp. Petrem Kalandrou koncertovali jako Čundrgrunt. Z množství jeho současných aktivit je třeba zmínit spolupráci se souborem židovských písní Mišpacha nebo mezzosopranistkou a violistkou Janou Lewitovou.

 

Tentokrát zahraje Vladimír Merta v duu s Ondřejem Fenclem, takže se posluchači dočkají nejspíš tradičního Mertova folkového repertoáru.

 

Karlovy Vary, Klub Paderewski – scéna Husovka, středa 19.9. 2018, 19.30 hod

 

Zdroj: Paderewski

 

 

Štítky: