Vladimír Javorský v karlovarské Galerii

Skvělý herec Vladimír Javorský tentokrát jako zpěvák a autor poetických písní v šansonovém hávu za doprovodu jazzového pianisty Ondřeje Kabrny. Reflexe času, přírody i lásky přejímají vlivy z folkloru, folku, jazzu i soudobé vážné hudby.

 

Vladimír Javorský (1962), absolvent JAMU v Brně, ale i mezinárodních kurzů u mima Ladislava Fialky či u japonského choreografa a tanečníka Mina Tanaky, je ceněným divadelním hercem známým z působení v Divadle Husa na provázku, v Činoherním klubu i v Národním divadle v Praze. Na svém kontě má také mnoho filmových či televizních rolí (např. Největší z Pierotů, Černí baroni, Bylo nás pět, Báječná léta pod psa, Poupata – Český lev 2012, Milada, Bohéma, Poslední závod).

 

Vladimír Javorský je ale také skvělým muzikantem, v karlovarské galerii se již dříve představil jako hráč na ukulele, saxofon a jako zpěvák. Po mnoha letech muzicírování se skupinou Traband a s kapelou Mirka Kemela se předloni Vladimír Javorský pustil i na vlastní hudební dráhu. V roce 2022 vydal album autorských písní Ještě je (nominováno na cenu Anděl 2023) a také s touto tvorbou příležitostně, když mu závazky v divadle dovolí, koncertuje. Javorský vychází ze svých moravských kořenů, ale jeho reflexe času, přírody či lásky mnohdy připomínají črty starých mistrů čínské či japonské poezie. Nejedná se tedy ani ve verších ani v hudbě o konvenční nápodobu lidové písně, ale o tvar, který přejímá vlivy z folkloru, folku, jazzu i soudobé vážné hudby. Přitom Javorský dokáže svou bezprostředností publikum naprosto uhranout a zároveň výsledný pódiový tvar působí lehce, přirozeně, lidsky. V karlovarské Galerii umění se Vladimír Javorský představí za doprovodu výtečného jazzového pianisty Ondřeje Kabrny v neděli 9.6.2024 od 19.30 hodin.

 

Zdroj: GU

 

 

Štítky: