Víkend s jazzem a Beatem

Alea iacta est… Síň slávy Rádia Beat přivítala další várku zasloužilců. Letos se její brána otevírala poosmnácté a v čuděsném prostředí loketského amfiteátru se tak stalo posedmé. Čili taková pěkná tradice. A že je tuzemský hudební rybníček malý a trofejních sumců v něm je jen pár, zvykli jsme si vídávat pod loketským hradem povědomé tváře. Veteráni československého bigbítu zvolna obsazují medailové kategorie a řada z nich posbírala již triumfů na několik uměleckých životů. Jak to bylo letos?

 

Potřetí se do Síně slávy dostal Pavel Váně, kytarista a zpěvák brněnských Progres 2. V roce 2016 vstoupil v řadách domovské kapely, o čtyři roky později znovu, co Osobnost. A letos se dočkal potřetí, jako spoluautor písně Planeta Hieronyma Bosche, tutovky playlistu slavných Brňanů. Ta také zazněla živě a publikum tleskalo postojačky. Bohužel… slavnostní okamžik byl pokažen zprávou o nedávném úmrtí Pavla Pelce, progresovského basáka a Váněho dlouholetého souputníka. R.I.P.

 

To Petr Janda obdržel skleněnou placku již podruhé… roku 2018 byl oceněn jeho Olympic a letos se dostalo i na samotného praotce československého bigbítu. Mimochodem… Jandovi bude příští rok osmdesát! Nepoznáte to. Stále má stisk buldočí a k tomu skutečně jen pár vrásek u očí. Neuvěřitelné! Olympic, zmlazený novým klávesistou Pavlem Březinou, probíral se historií, leč neopomněl ani alba let posledních (od roku 2013 jich vyšlo již pět!). Půjde-li vše dobře, měl by Olympic za dva roky oslavit šedesát let na scéně. Tak dlouho vládl František Josef I. Jinak nikdo.

 

V kategorii Skupina dočkal se Marsyas, legenda netoliko folku, parta pro mnohé (autora těchto řádku nevyjímaje) zásadní, formativní. Leč… Marsyas odpočívá již roky na piedestalu kultu, Petr Kalandra hrá v nebeským báru (v Síni řádí už od roku 2006) a Zuzanu Michnovou zlobí zdraví a tak těšící se obecenstvo jihlo při vystoupení Oskara Petra v doprovodu bandu, jež vede megašikovný Ondřej Fencl a v němž ženský element zastupuje půvabná Bára Červinková (varská rodačka!). Hezká chvilka.

 

A dál? V kategorii Osobnost in memoriam byl oceněn největší z Čechů, Ivan Král. A oceněn byl i Libor Ploček, předčasně zesnulý otec-zakladatel a dlouholetý ředitel Beatu.

 

Ovšem! Na osobnosti byl bohatý i večer předchozí, páteční. To si totiž v Lokti dostaveníčko dali jazzmani, na pravidelné akci Jazz pod hradem. Auditoriu (oproti sobotě nepoměrně skromnějšímu) se představili: Jana Koubková s bandem, Martin Kratochvíl s Jazz Q a americký basák/ zpěvák Andrew The Bullet Lauer. Posledně jmenovaný zvedl do té doby stydlivé publikum a svým funky nářezem jej donutil k tanci. Mohutný týpek, v jehož prackách basa připomíná ukulele, musí nutně disponovat dvěma mozky, neb zpěvákem je výborným, instrumentalistou pak fantastickým! Překvapení, nečekané potěšení!
Místní Jazz Francies jsem bohužel minul.

 

Tak takový byl weekend v Lokti.

 

 

 

 

Štítky: