Už jsme doma a Zuby nehty v Karlových Varech

Kapela Už jsme doma vznikla v Teplicích v roce 1985. Asi po půl roce do kapely přišli Miroslav Wanek a Romek Hanzlík z legendární punkové skupiny FPB (Fourth Price Band – Čtvrtá cenová skupina). Hudba UJD byla již od počátků punkově přímočará, přitom však velmi rafinovaně propracovaná po kompoziční i textové stránce. Živá vystoupení navíc oplývají nespoutanou energií. Jejich projev je velmi obtížně zařaditelný, jak v České republice tak v zahraničí není nic podobného k nalezení. Jisté jsou punkové kořeny a vliv avatgardní hudby v podání hnutí Rock in Oposition, The Residents nebo Magmy. Především díky své originalitě, ale také díky píli a nezlomné vůli, pronikli UJD po roce 1989 do evropských klubů a vzápětí i na severoamerický kontinent a do Japonska. V USA a Kanadě odehráli více než 600 koncertů, díky nimž jsou tam dnes rozhodně nejznámější českou rockovou kapelou. Fanoušky však mají prakticky po celém světě.
Velmi kladné kritiky jak na koncerty tak na veškeré své nahrávky získávají po celém světě, od Tokia přes Moskvu a Evropu až po San Francisco. Časopis Option nadšeně ocenil jejich prostorovou knihu, za kterou v Čechách dostali autoři cenu ministerstva kultury Nejkrásnější kniha roku.
UJD pravidelně spolupracují s výtvarníkem Aurelem Klimtem při tvorbě hudby k jeho animovaným filmům a k divadlu. Miroslav Wanek byl za hudbu k filmu Fimfárum Jana Wericha nominován na Českého lva.
UJD tentokrát vystoupí v Husovce na společném koncertě s kapelou Zuby nehty.

 

Zuby nehty existují od roku 1987. Jejich historie však začíná už v roce 1980, kdy Pavla Slabá (bass, vocal), Hana Řepová (drums, vocal) a Marka Míková (piano, vocal) založily Plyn, který v roce 1983 změnil své jméno na Dybbuk. Zpočátku byla jejich hudba popisována kritiky jako punk nebo nová vlna a později jako hard core nebo něco jako women power.
Muzikantky samy se cítily mimo tyto kategorie a označují svou hudbu jako vážnou. V roce 1987 se Dybbuk rozpadl a Marka Míková s Pavlou Slabou zakládají Zuby nehty. Začínají s různými muzikanty (včetně mužů), ale postupně se spojily s původními členkami Dybbuku.
Dlouhodobě působící skupina tvůrčích žen byla a je unikátem v České republice. Všechny na základě přátelství, muzikantské příbuznosti a svých demokratických názorů přispěly do mozaiky pěti dosud vydaných alb. Zuby nehty často koncertovaly po celé České republice a Slovensku, ale působila také v Německu, Švýcarsku, Dánsku a Holandsku. V roce 2000 skupina ukončila svoji činnost, ale v loňském roce ohlásila návrat!

 

Karlovy Vary, Klub Paderewski – scéna Husovka, středa 25. 4. 2012, 19.30 hod

 

Zdroj: Paderewski

 

 

Štítky: