Uši KVRM – speciál Mekyho Žbirky

10. listopadu 2021 zemřel Miroslav Žbirka, zpěvák, muzikant, skladatel. Jedna z největších hvězd historie československé popmusic. Napsal spoustu hitů. Kolik jich bylo, to si člověk uvědomil na jeho koncertě. Většinu těch písniček totiž máme někde v hlavě. A stačí ťuknout a ony zazní…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modus – Modus (1979)

Skupina vznikla už v roce 1967 a patnáctiletý Žbirka byl u toho. Zpočátku obehrávali covery světových šlágrů, však po příchodu Janka Lehockého přibyly i původní písničky. Ovšem v roce 1973 Meky odešel k profíkům, do poněkud obskurního Orchestru Gustáva Offermanna a Modus se potápěl. Ta slavná éra začala až v roce 1976… Žbirka se vrátil a Lehocký objevil Mariku Gombitovou. Zde tedy sebevědomá, mnoha úspěchy ověnčená parta, disponující třemi výbornými zpěváky, paradoxně však bez hitového zářezu typu Úsmev nebo Dievčatá. Ovšem úvodní Modus je slušná jízda!

 

Miroslav Žbirka – Doktor Sen (1980)

První sólová deska, však ještě za doprovodu Modusu. Či spíše… Lehocký si uvědomil, kdo je kapelní hvězdou a ustoupil do pozadí. Nestačilo to, týž rok Žbirka definitivně odešel a postavil si kapelu vlastní. Limit vedený Lacem Lučeničem. Právě Lučenič bude pro Žbirkovu sólovou kariéru klíčovým mužem. Zde první sólový hit Balada o polných vtákoch.

 

Miroslav Žbirka – Roky a dni (1983)

Hvězda československého popu, Zlatý slavík, vítěz Bratislavské lyry, hitmaker… to všechno už byl Meky v roce 1983. Nenápadný chlapík s image šprta, sypající z rukávu hit za hitem… S tebou, Denisa, Nechodí, Múr našich lások… Žbirka nechce být kontroverzním rebelem a režim ho nechává na pokoji. Dokonce mu povolí táčky se zahraničím… Meky nahrává pro německou firmu RCA. Však průlom do západní Evropy se nezdaří.

 

Miroslav Žbirka – Nemoderný chalan (1984)

Album se sice jmenuje Nemoderný chalan, ovšem právě na čtvrté studiovce se Meky ze škatulky nemoderního chlapce snaží vymanit. Velkou zásluhu na tom má kapelník jeho Limitu, multiinstrumentalista a producent Laco Lučenič. Typické žbirkoviny samozřejmě nechybí… 22 dní, Pozri nebo atlantidovská Mesto spí, ale jinak cílí na mladé… Poraď si sám, Do člna, Nemoderný chalan, Ticho… tohle se hrálo na tehdejších diskotékách. Zlomová deska.

 

Miroslav Žbirka – Miro (2015)

Vrchol kariéry? Především splněný sen! Celoživotní fanoušek The Beatles, jejich neúnavný propagátor a obhájce, jenž byl schopen o nich hodiny a hodiny přednášet, nahrál své třinácté album v londýnských studiích Abbey Road, navíc pod dohledem producenta Roba Casse, jenž spolupracoval s Paulem McCartneym. V kapele mu hrají zkušení studioví muzikanti a také Manfred Mann (ano TEN Manfred Mann!). Texty pro anglickou verzi skladeb obstaral Pete Brown a ten zas v minulosti psával pro Cream. No řekněte… kdo z vás to má, pánové?

 

… and now for something completely different…

 

Doupě Mekyho Žbirky… talkshow, vysílaná na ČT Art od roku 2019, do níž si Meky zval k pohovoru různé muzikanty. Poklábosili a zahráli si před publikem. Meky nebyl v pozici moderátora žádným nováčkem, už v devadesátých letech uváděl hudební pořad Rhytmick a šlo mu to skvěle! V pražském klubu Doupě jakbysmet. Býval uvolněný, vtipný… v rozhovorech s Ewou Farnou, Davidem Kollerem, Markem Ebenem, Adamem Plachetkou, Michalem Pavlíčkem, Katkou Knechtovou a mnoha a mnoha dalšími.

 

A co si z Mekyho diskografie hrajete vy?

 

 

Štítky: