Uši KVRM – speciál Luboše Andršta

20. prosince 2021 zemřel kytarista Luboš Andršt. Vlastně vcelku nenápadný chlapík, jež však byl u celé řady okamžiků, důležitých pro tuzemskou hudební scénu. Mnozí ho vnímají především, jako bluesmana, ale…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Framus Five – Město Er (1971)

Úhelný kámen českého bigbítu, jedna z pěti (možná i tří) nejdůležitějších desek tuzemské historie. Andršt se přidal v roce 1970, těsně před rozpadem, však, že byly zamluvené nahrávací frekvence, vznikl tento slavný pohrobek. Podílel se i autorsky… Noc je můj den a závěrečná instrumentálka Perceptua jen dotvrzují povědomí o bluesovém hráči. Město Er je… jsou věci o kterých se nediskutuje.

 

Energit – Piknik (1978)

Když v roce 1973 Andršt spoluzakládal soubor Energit, měl za sebou již zkušenost z hraní ve fusion formaci Jazz Q. Sedmdesátky téhle hudbě přály, i v Československu. Piknik je druhou (a poslední) studiovkou, v kapele Milan Svoboda na klávesy, výborná basa Jana Vytrhlíka, dechaři z Pražského Big Bandu. Takhle hrávávali Mahavishnu Orchestra! Jízda. Jazzový kytarista Luboš Andršt!

 

Peter Lipa & Luboš Andršt Blues Band – Blues z lipového dřeva (1984)

Synkretické prolnutí výše zmíněného… jazzový zpěvák Peter Lipa + Lubošův Blues Band + bluesový repertoár. Album se natáčelo živě a nejspíš to byl slušný mejdan… na bicí Jaromír Helešic, na basu Guma Kulhánek, Ondřej Konrád s foukačkou… Můj rodnej dům, to je Loudermilkova Tobacco Road, půvabné jsou Blues o nejistom návrate a Tulák z prázdneho mesta s texty Milana Lasici. Luboš? Bluesman!

 

Michal Prokop & Framus Five – Snad nám naše děti… (1989)

Koncem osmdesátých let se Andršt vrátil do Prokopova Framusu a stal se pricipálovým parťákem na dlouhá léta (Kolikrát jsme ty dva viděli spolu live? Kolikrát jsme viděli Michala Prokopa v extatickém vytržení z Andrštových sól?). Albem Snad nám naše děti… Prokop završil osmdesátkovou comebackovou trilogi, jíž se (po letech v populáru) vrátil ke smysluplnné muzice. A Luboš byl u toho. I autorsky… zde nádherná balada Podzimní, naléhavý Seriál (obě s textem Jana Buriana) a syrový bigbít Zastavte svět. Moc pěkné!

 

Luboš Andršt Blues Band ft. Ramblin Rex – Blues Time (1998)

V roce 1998 se Lubošovi splnil sen… zahrál si s B B Kingem při jeho pražském koncertě (a kmotr neskrýval nadšení z bluesového cítění bílého Středoevropana), však desku natočil s jiným Američanem. Ramblin Rex Jakabosky platil za slušného zpěváka, foukačkáře a kytaristu, navíc… od devadesátek žil v New Orleans, čili dodával Lubošovu snažení punc autenticity. Pel-mel bluesových klasik i Rexových či Lubošových skladeb. Mimochodem… nahrávka vyšla na značce Lubošova bratrance Petra Jandy!

 

… and now for something completely different…

 

Kytarová klinika Luboše Andršta

Ambiciózní projekt České televize, jež začal vznikat v roce 1998. Dvaatřicetidílný vzdělávací seriál, v němž se diváci měli dozvědět vše podstatné o kytaristech, kytarách a hraní na ně. Pořadem provázel Marek Hlavica, v roli lektora se představil Luboš Andršt. Bohužel… z ekonomických důvodů byla výroba po natočení dvanácti dílů zastavena. Natočené je ku shlédnutí na YouTube.

 

A co si z Lubošovy diskografie hrajete vy?

 

 

Štítky: