Uši KVRM aneb slyšeli jsme v září

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V září to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dee Snider – For The Love Of Metal (2018)

   Frontman newyorských bárbín Twisted Sister se ve třiašedesáti vrhnul na metal a natočil nejspíš nejtvrdší desku v kariéře. Ke spolupráci přizval o generaci mladší drsany… Jameye Jastu (Hatebreed), Marka Mortona (Lamb Of God), bratry Bellmoreovy (Kingdom Of Sorrow) či krasavu Alissu White-Gluz (Arch Enemy) a vytřel zrak všem, kdož ho měli za odkecanýho, vyžilýho týpka s divnym účesem. Deska jede jako lokomotiva a Dee vysílá jasnou zprávu: Ani po šedesátce nic nekončí! Mazec!

 

Deep Purple – Machine Head (1972)

   Tak jasně… In Rock je milníkem bigbítové historie, Burn bylo v kariéře kapely zlomovým. Stejně tak Perfect Stranger, nebo třeba Purpendicular. Ale i deska Machine Head si zaslouží zbožnou úctu. Už jen proto, že je nahrána v nejslavnější sestavě (Gillan, Blackmore, Glover, Lord, Paice) a že obsahuje klasiku všech klasik, pecku Smoke On The Water. Zlaté časy hard rocku.

 

A Perfect Circle – Eat The Elephant (2018)

   Američtí alt-rockeři přicházejí po čtrnácti letech s novou věcí! Dvojka Billy Howerdel a Maynard James Keenan stvořila poklidnější desku, která oproti předešlým počinům (zejména skvělému debutu Mer de Noms) trochu zaostává, ale i tak se nám líbí. Rozhodně stojí za to zkouknout minimalistické klipy ke skladbám The Doomed a Talk Talk.

 

Rod Stewart – The Best Of (1989)

   Letos třiasedmdesátiletý Sir Roderick David Stewart je kulturní institucí. Jen těžko budete mezi hudebními fanoušky hledat někoho, kdo by nikdy neslyšel jeho chraplák. Nebo některou ze zde zaznamenaných pecek… Maggie May, Baby Jane, Da Ya Think I´m Sexy?, Sailing… Jistě, je to popina, ale…?!?

 

Aretha Franklin – The Very Best Of Aretha Franklin Vol.1 (1994)

   Největší zpěvačka ever, Lady Soul. Když letos v srpnu zemřela, založili jsme do přehrávače tuhle kompilaci. Zahrnuje nahrávky šedesátých let. Ne, že by později už nic velkého nenatočila, ale tehdy, v sixties byla božská. Respect, Chain Of Fools, (Sweet Sweet Baby) Since You´ve Been Gonne, I Say a Little Prayer… Neuvěřitelné!

 

… and now for something completely different…

 

Do Prahy jsme se vypravili na nové nastudování Goethova Fausta. Pro Národní divadlo ho připravil režisér Jan Frič, jenž se chopil i zřídkakdy dramatizované druhé části a celé dílo vizuálem posunul k dnešku (ovšem při zachování původního textu). Výsledkem je tříapůlhodinová kláda, kyberpunkové orgie okolo makety kamionu v reálné velikosti, špinavá městská periferie s feťáky, bezdomovci a prostitutkami, násilí a sex v popelnici, noční kluby, herny, prachy a bouchačky, na závěr pak jaderná katastrofa. Na netu to kdosi přirovnal ke koncertu Rammstein. V titulní úloze doktora Fausta spolehlivý Martin Pechlát, však dech nám vyrazila zábavná, podmanivá a svůdná (o to zákeřnější) Mefistova špatnost v podání Saši Rašilova. Velký pěkný! Ale nářez teda!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: