Uši KVRM aneb slyšeli jsme v září

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V září to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Banket – Bioelektrovízia (1986)

Debut slovenské popové kapely. Kapely, v níž odstartovala kariéra jednoho z nejzajímavějších muzikantů česko-slovenské scény posledních třiceti let. Zpěvák Richard Müller se v roce 1990 (po třech kapelních albech) vydal na sólovou dráhu, jejíž umělecká úroveň byla (řekněme) kolísavá, vždy však vysoko převyšovala většinu toho, co se v tuzemsku šustlo. Na této desce první hit, písnička Po schodoch (napsal ji elánovský Vašo Patejdl!), ale už také šansónové vyprávěnky, v nichž bude Richard silný… Nezavadzaj, Niet čím ťa klamať nebo nádherná Tlaková níž. Povinná četba!

 

Cradle Of Filth – Darkly, Darkly, Venus Aversa (2010)

Deváté album britské gothic-black metalové party. Tematicky se věnuje Lilith, démonické bytosti, jež prochází napříč mnoha náboženstvími. Hudebně je to přesně to, co fanoušci temných Angličanů chtějí… naspeedovaný viktoriánský horror se skřetím skřehotáním Daniho Filtha. A pozor! Ty dvojkopákové jízdy má na svědomí Martin Marthus Škaroupka! Brněnský rodák v Cradles kroutí už šestnáctou sezónu.

 

ZZ Top – El Loco (1981)

Tímhle albem vousáči vstoupili do osmdesátek a elektronicky zpotvořený sound přeznamenává hvězdnou hodinu alba Eliminator, jež vyjde o dva roky později. ZZ Top se nechali okouzlit synťáky a dřevní boogie voogie nechali sedmé dekádě. Také prý poprvé nahrávali každý zvlášť. Je to slyšet, domnívám se. Vývoj prostě.

 

Toto – Isolation (1984)

Měli to američtí adult oriented rockeři tehdy těžké… s čím přijít po ohromujícím úspěchu multiplatinového alba IV? S novým zpěvákem (Bobbyho Kimballa nahradil Fergie Frederiksen), s novým basákem Mikem Porcarem (mimochodem… tímto aktem se v kapele sešli hned tři bratři Porcarové… vedle Mika ještě bubeník Jeff a klávesista Steve a jako host je v kreditech uveden i tatík Joe… perkusista), s maličko ostřejším zvukem. Jinak se víceméně pokusili zopakovat osvědčené… včetně ženského jména v titulku úvodní skladby… megahit Roseanna nahradila Carmen. Isolation svého předchůdce nepřekonalo (ostatně to už nikdy nic v historii kapely), ale i tak je to řádná porce skvělé muziky. Tedy… holdujete-li rocku pro dospělé publikum.

 

The Sisters Of Mercy – Floodland (1987)

Druhá deska, ze tří realizovaných nejvýš v britské hitparádě. Kapelu v té době tvořil pouze Eldritch a basistka/ vokalistka Patricia Morrison. A pochopitelně Dr. Avalanche, automatický bubeník Akai S900. Singly This Corrosion, Dominion a Lucretia My Reflection… prvně jmenovaný číslo sedm UK Singles Chart. Ti dva byli nesmírně fotogeničtí!

 

… and now for something completely different…

 

Jakub Jozef Orlinski – Anima Aeterna (2021)

Jakub Jozef Orlinski, mladý polský kontratenorista, si to lehké nedělá. Pro své projekty totiž hledá hudbu méně známou či zcela neznámou a nejinak je tomu i na albu Anima Aeterna. Na něj shromáždil skladby Gennara Manny a především Jana Dismase Zelenky, tedy barokní árie. Ke spolupráci si pak pozval egyptskou sopranistku Fatmu Said a orchestr Il Pomo d´Oro, vedený Francescem Cortim. Velký pěkný!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: