Uši KVRM aneb slyšeli jsme v únoru

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V únoru to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dead Can Dance – Dionysus (2018)

Novinka australských snivců nabízí v pouhých dvou rozsáhlých kompozicích výlet okolo světa, po stopách rozmařilého zhýralce Dionýsa. Čeká vás plavba po moři, úchvat horských štítů i klid hlubokého lesa. Dead Can Dance jako z učebnice. Fajn.

 

Wilko Johnson – Blow Your Mind (2018)

Už se s ním nepočítalo. V roce 2013 si Wilko Johnson od lékařů vyslechl drtivou zprávu – rakovina slinivky! S někdejším zpěvákem The Who Rogerem Daltreyem natočil rozlučkovou desku Going Back Home a… ? A utekly čtyři roky a starouš je tu s novou věcí! Někdejší kytarista slavných Dr. Feelgood, kytarista nezaměnitelného zvuku, nahrál uvolněnou, nezamindrákovanou, blues rockovou desku. Parádní písničky! Výborná věc!

 

Paul Weller – True Meanings (2018)

Kmotr britpopu se tedy nefláká. Ještě máme v přehrávači jeho loňské (skvělé!) album A Kind Revolution a už je tu s novinkou! Tentokrát tedy poklidněji, komorněji… akustické kytary a volná tempa, lyrično a melancholie. Pěkné.

 

Ibrahim Maalouf – Kalthoum (2015)

Oum Kalthoum byla egyptská zpěvačka, národní poklad a bohyně. Když v roce 1975 zemřela, přišly jí na pohřeb tři miliony lidí! A právě její památce je věnována deska libanonského trumpetisty Ibrahima Maaloufa. Celá je postavená na skladbě Alf Leila Wa Leila, kterou Oum proslavila. Jazz barvený orientem. Fajn.

 

Boy George – At Worst… The Best Of Boy George And Culture Club (1993)

Nedávno jsme zaregistrovali George Alana O’Dowda aka Boye George v porotě britské verze soutěže The Voice. I napadlo nás zapátrat, co že tento exot momentálně dělá. Tedy… kupodivu stále muziku (byť má za sebou různá období, včetně pobytu ve vězení), poslední studiovou desku vydal loni. Než… my si zavzpomínali na jeho nejslavnější období, diskotékové osmdesátky, touto kompilací. Písničkám Karma Chameleon, Church Of The Poison Mind, Do You Really Want To Hurt Me nebo později The Crying Game tehdy neunikli ani fanoušci Iron Maiden.

 

… and now for something completely different…

 

Večer s Progresem
ČT Art koncem února odvysílala dokument Dialog s Progresem, jež byl natočen u příležitosti sedmdesátin zpěváka Pavla Váněho. Oslavenec i jeho kolegové se v něm probírají padesátiletou historií kapely Progres 2, vyprávějí o vzniku dnes již kultovních alb Barnodaj, Dialog s vesmírem či Třetí kniha džunglí a také nechávají diváka nahlédnout do zákulisí vzniku nové (po osmadvaceti letech!) desky Tulák po hvězdách. Následoval záznam slavnostního koncertu Progresu 2 z listopadu loňského roku z brněnského Sono Centra. To nebyla špatná parta… tenhleten Progres!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: