Uši KVRM aneb slyšeli jsme v únoru

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V únoru to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Machine Head – Catharsis (2018)

   Tedy… nikdo nemůže americkým drsanům předhazovat, že by jim došly nápady. Naopak! Letošní novinka je napěchována rify, rytmy, melodiemi, aranžérskými fórky, hudebními žánry, překvapivými postupy a zvraty až po okraj. Možná i přes. Sedmdesátiminutové desky, už snad, proboha, dneska nikdo netočí! Mohla to být dvě výborná alba. Je to jedno ultradlouhé. Dobré. Ale dlouhé!

 

Sepultura – Machine Messiah (2017)

   Sepultura bez bratrů Cavalerových? Nu… je třeba si zvyknout. Skalní fandové tak činí již deset let a čtyři desky. Čili… Brazilci pocítili potřebu reflektovat na moderních technologiích závislou současnost a vyslovit se ke kyberspolečnosti. Činí tak formou přitažlivou, hodnou pověsti thrashmetalové instituce, jež přežila do jednadvacátého století. Potud vše v pořádku. Leč pamětníkům se musí nutně zastesknout po přelomových world music albech devadesátých let.

 

Killer Be Killed – Killer Be Killed (2014)

   Vzhledem k výše psanému (věřte si, či nikoliv), je jen ryzí náhodou, že nejnovější počin postCavalerovské Sepultury byl v našem přehrávači střídán zářezem americké supergroup, kterou právě velký Max v roce 2011 spoluzakládal. Vybraná společnost, kromě Cavalery též Greg Puciato (The Dillinger Escape Plan), Troy Sanders (Mastodon) a Dave Elitch (The Mars Volta), hobluje zabijácký thrash, pentlený numetalovou melodikou. Pikantní je střídání hned tří vokalistů. Jo, tohle jde!

 

The Beatles – Expedice R´n´R (1984)

   V ofiko broučí diskografii tuhle desku pochopitelně nenajdete. Vznikla v socialistickém Supraphonu a přináší kompilát beatlesovských rock and roll coverů. Ale… vlastně je to album dost povedené a zábavné a představuje Brouky v trošku jiné podobě… Johna tu slyšíme kupříkladu v berryovské klasice Rock and Roll Music, Paul tu dává Long Tall Sally, George si vybral Chains z repertoiru The Cookies a Ringo zas pecku Boys od vokálních The Shirelles. A tak dál a tak dál… fajn!

 

Progres 2 – Mozek (1984)

   V polovině osmdesátek se kariéra brněnských progresivistů chýlila, slavné roky byly pryč. Posledním vzepětím kreativity stala se rocková opera Mozek, audiovizuální program inspirovaný sci fi povídkou Anatolije Dněprova. Režíroval ho Petr Scherhaufer a nevděčné role zpěváka – nástupce Romana Dragouna, se ujal Aleš Bajger. Zajímavý materiál, historie tuzemského rocku.

 

… and now for something completely different…

 

Benny Andersson – Piano (2017)

   Benny Andersson je jedním z Béček v logu ABBA, nejslavnější popové kapely historie. Hudební skladatel již roky poslouchá pouze klasiku (pop je prý pro mladé) a po sedmdesátce si nadělil sólovou piano desku. Hraje na ní převážně písničky z repertoáru ABBY a zní to nezvykle a vlastně jen jaksi povědomě. Odhoďte předsudky… tohle je fajn!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: