Uši KVRM aneb slyšeli jsme v únoru

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V únoru to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pentagram – Day Of Reckoning (1987)

Svět internetu se baví videem, na němž frontman metalové kapely nepřítomným vytřeštěným zrakem hypnotizuje publikum. Jedná se o Bobbyho Lieblinga, zpěváka amerických Pentagram a troufám si tvrdit, že není zhulenej (byť má za sebou divoké roky)… on takto vyvaloval oči často. Pentagram jsou parta vcelku zajímavá, řadí se k průkopníkům doom metalu a na téhle (druhé) studiovce znějí, jako ranní Black Sabbath. Fajn je to.

 

Holocaust – The Nightcomers (1981)

Skotská metalová parta, současníci Iron Maiden, i oni jsou řazeni do Nové vlny britského heavy metalu. I když na tomto debutu hrají ještě hodně punk, později si do něj pro cover sáhli němcové Gamma Ray (Heavy Metal Mania) i američané Six Feet Under (Death Or Glory) a dokonce slavná Metallica předělala jejich The Small Hours. Holocaust stále existují! Zajímavost.

 

Whitesnake – Whitesnake (1987)

Slavná kapela, slavná deska… Still Of The Night, Here I Go Again, Is This Love, Give Me All Your Love… zlaté časy hair metalu. I když… Whitesnake byli hodně hard rock. Koncem roku umřel kytarista John Sykes, napsal většinu materiálu na tohle album. Tak proto.

 

Carnivore – Carnivore (1985)

Takto začínal Peter Steele, frontman slavných Type O Negative. Brooklynští Carnivore na tomto debutu servírují mix thrashe s doomem a je to hodně zajímavý výlet do historie žánru i tragicky zesnulého vokalisty a basáka. I tahle parta stále táhne tu rockovou káru a letos by se pod názvem Carnivore A.D. měla objevit na festivalu Brutal Assault. Těším se.

 

Skyclad – The Silent Whales Of Lunar Sea (1995)

Průkopníci folk metalu a jejich pátá studiovka. Tihle britové rozvíjeli odkaz kapel, jakými byli třeba Steeleye Span, Jethro Tull nebo Pentangle. Čili roubovali folkovou a lidovou hudbu na metalový základ. A měli s tím notný úspěch.

 

… and now for something completely different…

 

V únoru opět za kulturou do Prahy… tektokrát do Rudolfina, kde dávali scénické oratorium Jana z Arku na hranici, které na libreto básníka Paula Claudela složil švýcarský skladatel Arthur Honegger. Premiéru si dílo odbylo v roce 1938. Monumentální skladba pro symfonický orchestr, sbory, sólisty a recitátory zobrazuje poslední okamžiky života francouzské světice, kdy si listuje ve své knize života. Českou filharmonii, Pražský filharmonický sbor a Kühnův dětský sbor řídil Lukáš Vasilek, v hlavní roli se představila Audrey Bonnet… a spousta dalších… na scéně jsem napočítal více než 200 lidí. Bylo to ohromující, chvílema jsem zapomínal dýchat. Zajímavost… v lednu 1970 byla skladba na programu rovněž… pak si komouši uvědomili, že datum připadá právě výročí upálení Jana Palacha, představení zatrhli a tehdejšího dramaturga Ivana Medka vyhodili z práce.

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: