Uši KVRM aneb slyšeli jsme v únoru

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V únoru to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nena – Nena (1983)

Debutové album západoberlínské novovlnné kapely. V jejím čele stála půvabná zpěvačka Gabrielle Susanne Kerner, jejíž dětská přezdívka dala souboru jméno. Deska vygenerovala tři singly, úspěšné Leuchtturm a Nur Geträumt, plus megaúspěšný 99 Luftballons. Ten kapelu proslavil po celém světě, z čehož těžila ještě následující čtyři roky a tři alba. Než se v roce 1987 rozpadla. Gabrielle se pak vydala na sólovou dráhu a byť je v Německu dodnes považována za hvězdu, svých 15 minut slávy si odbyla právě touto první deskou.

 

Lenka Filipová – Zamilovaná (1981)

Působila tehdy jako naprosté zjevení. Jako bytost z jiného světa. Krásná holka. Klasicky vzdělaná kytaristka se zálibou ve francouzské poezii, ostatně… ve Francii jí vyšly první singly. Tohle je její první LP deska a první hit… titulní píseň. Jež je však coverem songu Je L´aime A Mourir písničkáře Francise Cabrela (stejně jako La Star A Sa Facon, kterou zde Lenka zpívá jako Přestaň si hrát na trápení). Zajímavostí je autorská i producentská účast Stana Regala, českého emigranta, jenž měl pod palcem také Africa Simona, jehož písničku Hafanana zde Filipová (pod názvem Favorit) také zpívá. V únoru vyšlo v reedici. Tak proto.

 

Ambrose Akinmusire – Owl Song (2023)

Novinka amerického trumpeťáka. Hráče, jenž je označován jako avantgardní. Nu, jazz má každopádně vystudovaný a v minulosti hrával s řadou těžkých vah… Roy Hargrove, Steve Coleman, Esperanza Spalding, Marcus Miller nebo Brad Mehldau. Zde spojil síly s kytaristou Billem Friselem a bubeníkem Herlinem Rileyem. Výsledkem je cosi velmi intimního, však nesmírně vzrušujícího. Což se nevylučuje. Právě naopak. Mazec!

 

Damian Lewis – Mission Creep (2023)

Damian Lewis je především britský herec, jehož proslavila role v seriálu Ve jménu vlasti (dostal za ni Zlatý Globus). Nicméně… věnuje se i hudbě a loni (ve svých 52 letech) debutoval tímhle albem. Příjemný, přijazzlý pop, hezké písničky, něco coverů (Youngova Harvest Moon nebo After Midnight J.J. Calea), Damian dispomuje velice příjemným, lehce zastřeným hlasem. Už nikdy neuvidím seržanta Brodyho stejně. Velké překvapení!

 

Lucifer – V (2024)

Byť se tahle parta dala dohromady před deseti lety, svou produkcí se obrací čtyřicet-padesát let zpět… k 70´s hardrocku, jak ho uměli různí ti párplové, sabati, blůojstrcalti a další stepnvolfové. Čili i ten název je zavádějící, neb o žádné pekelníky se nejedná. Naopak… blonďatá pěnice Johanna Sadonis sice vypadá jako ostrá holka, ale čerti s ní tak maximálně šijí. Vlastně je to dost příjemný poslouchání. Páté album německo-švédské skupiny.

 

… and now for something completely different…

 

Bryn Terfel – Sea Song (2024)

Velšský basbaryton se vrátil domů! Hrdina operních scén celého světa natočil album tradičních velšských písní o moři a námořnících. Zpívá v jazyce rodném i anglickém, pomáhá mu řada hostů… taky písničkářka Eve Goodman, sbor rybářů The Fisherman´s Friends, folkoví Calan nebo k nepoznání drsný Sting. Jde to krásné, je to dojemné! Až je jednomu líto, že není Velšan.

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: