Uši KVRM aneb slyšeli jsme v srpnu

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V srpnu to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alice In Chains – Rainer Fog (2018)

   Čerstvá novinka (a za třicet let existence kapely teprve šesté album), která se nahrávala v rodném Seattlu, jako pocta stylu grunge. Ujížděli jsme na tom jako mladí, ujíždíme na tom jako staří. Zavřete oči a před vámi stojí zmrtvýchvstalý Layne Staley? Ne, kdepak. I tohle album nahrál William DuVall, který ho skvěle nahrazuje. Ovšem, duší kapely je kytarista Jerry Cantrell… z deseti položek na albu obsažených jich napsal devět. A osm textů. Good job, man!

 

King Buffalo – Orion (2016)

   King Buffalo nejsou z Buffala, nýbrž z nedalekého Rochesteru. Pokud chcete slyšet grunge (podle mýho jsou to stoneři… pozn. LD) v té nejčistší formě, bez nálepky seatlleovských hrdinů, poslechněte si jejich desku z roku 2016.

 

Ghost – Prequelle (2018)

   Papa Emeritus je mrtev, ať žije Cardinal Copia! Image švédských metalistů Ghost byla postavena na rouhačských kostýmech a důsledně utajované identitě zainteresovaných. Jenže… loni se chlapci zhádali a kdosi napráskal, že za projektem stojí (a pod maskou Papa Emeritus se skrývá) zpěvák a muzikant Tobias Forge. Tento nelenil, udavače vyházel a změnil identitu… nové Ghost tedy vede Cardinal Copia! Jistě… opakovaný vtip již není vtipem, ale produkovaná muzika rozhodně stojí za poslech, protože Forge umí napsat chytlavé písničky a zaranžovat je do přitažlivé podoby. Čtvrtá řadovka Prequelle přináší hard & heavy pop rock v atraktivním, okázale dekadentním balení. Cardinal Copia kráčí po cestě, jíž klestili Alice Cooper, King Diamond či Marilyn Manson. Fajn.

 

Tugriki – Tugriki (2018)

   Když si loni slovenští muzikanti z kapel Korben Dallas a Chiki Liki Tu-a pozvali do studia zpěvačku a cellistku Dorku Barovou, mělo jít o jednorázovou spolupráci. Jenže… Dorka chalany uhranula tak, jak to jen ona umí a oni v ní zas probudili rockerku. Výsledkem je superskupina Tugriki a její debutové album (a doufejme, že nikoliv poslední). Přináší alternativu jako Brno s důrazem na rockový výraz. Při poslechu vzpomenete křehkosti Ivy Bittové i rockové melancholie Deža Ursíniho. Možná i požehnaných jazzrockových fůzí sedmdesátek. Krásné písničky, poetické texty, úžasná muzika. A Dorka? Tu prostě musíte milovat. Skvělá skvělost!

 

Karel Kryl – Rakovina (1969)

   Vždy, když se blíží smutné výročí okupace naší země, se tak nějak vzpomíná na slova a písně Karla Kryla. Bylo třeba si to připomenout.

 

… and now for something completely different…

 

Dagmar Pecková – Wanted (2017)

   Holky už neví roupama co by… zatímco mezzosopranistka Magdalena Kožená loni překvapila swingovým albem s písničkami Colea Portera, její kolegyně Dagmar Pecková si splnila sen a natočila desku skladeb Kurta Weila. Nejen to… neřízená střela operního světa připravila ve spolupráci s choreografy bratry Cabany, souborem Epoque Quartet a Jazz Bandem Miroslava Hloucala sérii kabaretních vystoupení, na kterých Weilovy písničky live provedla. Kanonen Song, Je ne t´aime pas, Alabama Song, Die Moritat von Mackie Messer… kabaret jsme neviděli (prý to stálo za to), deska je fajn.

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: