Uši KVRM aneb slyšeli jsme v srpnu

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V srpnu to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Depeche Mode – Songs Of Faith And Devotion (1993)

S osmou studiovkou přišli basildonští ve složitém období, Dave Gahan (jenž v té době popustil vlas a stylizoval se co rocker… nebo Ježíš), nezvládal své závislosti a kapelu dusil hvězdný prach. Jenže právě v té době byl zpěvák charismatickým sexsymbolem a singly I Feel You, Walking In My Shoes, In Your Room či gospelem ochucená Condemnation hraje parta dodnes. Poslední album s Alanem Wilderem, v roce 1995 kapelu opustil.

 

Dežo Ursiny & Provisorium – Dežo Ursiny & Provisorium (1972)

Nabídka na natočení první desky Ursiniho Provisoria přišla v době, kdy kapela už neexistovala a tak producent Hynek Žalčík angažoval skupinu Flamengo. Čili… pod značkou Provisorium slyšíme rytmiku Šedivý/ Kulhánek, dechy Jana Kubíka a zpěvy Vládi Mišíka. Z původní sestavy zbyl pianista Jaro Filip a pochopitelně Dežo. Dobový jazzrock, rozsáhlé hudební plochy (úvodní Christmas Time má dvacet minut!) lahůdka pro fajnšmekry a fanoušky žánru. Ursiny byl nesmírně zajímavým muzikantem a jeho velmi předčasného odchodu (zemřel v roce 1995, v pouhých 47 letech) musíme želet.

 

Agnostic Front – The American Dream Died (2015)

Praotcové newyorského HáCéčka, respektive jeho punkovější odnože a tohle je jejich jedenáctá studiovka. Svižné kvapíky nabité agresí, nasraností, angažované texty. Ale… příkladně nostalgická Old New York má hitový potenciál!

 

Elán – Osmy svetadiel (1981)

V srpnu zemřel Vašo Patejdl, muzikant, zpěvák, skladatel hitů, jakých mnoho není. Napsal jich řadu a že to tak bude, signalizovala už tahle, debutová deska slovenského Elánu, jehož byl Patejdl zakladatelem. Z dvanácti skladeb zde obsažených jich složil sedm, včetně té nejznámnější… Kaskadér. Ovšem… poslechněte si písničku Ja viem… tohle je Patejdl, v tom byl nedostižný… v srdceryvných baladách. Václave… respekt tvému talentu!

 

Frank Sinatra – Collected (2022)

Podobných kompilací jsou na světě tisíce a jistě se ještě nějaké objeví. A každý hudební fanoušek by měl mít alespoň jednu doma, lhostejno, zda poslouchá pop nebo metal. Protože jsou věci o kterých se nediskutuje. A Frankie byl nejelegantnějším hlasem ever. To je prostě fakt.

 

… and now for something completely different…

 

V srpnu vyrazili jsme si za metalem. A rovnou na Brutal Assault v Jaroměři! Jeden z největších takto zaměřených festivalů v Evropě… osmnáct tisíc návštěvníků… čtyři dny… 150 kapel. Dojmy? Úžasná akce v krásném prostředí pevnosti Josefov. Uživatelsky nesmírně přívětivý festival s dokonalou organizací. Vše dokonale klapalo, žádné časové posuny, žádné zmatky. Skvěle připravené zázemí pro návštěvníky. Muzika? Pro fanouška žánru (tedy thrash, death, black, grind, HC, punk) nirvána naprostá! Sepultura, Biohazard, Agnostic Front, Sodom, Terror, Deicide, Obituary, Katyklysm, Borknagar, Hypocrisy, Meshuggah, In Flames… na co si vzpomenete! Vrcholy? Milovaní Biohazard v té nejsilnější sestavě! Do Oblíbenejch hbitě zapsal jsem Kataklysm a taky tuzemskou partu Cult Of Fire… k zemi přibili mě Meshuggah! S úctou vzhlížel jsem k I Am Morbid (což je morbidendžl Dave Vincent!) a taky k Deicide pana Bentona. Naprostým zjevením je soubor Zeal & Ardor… vygůglete si. A ještě… nikoliv jen detail… autorem vizuálu letošního ročníku je sokolovský výtvarník a muzikant Jeremy Famir! A to je velká věc! Termín příštího ročníku už je znám!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: