Uši KVRM aneb slyšeli jsme v srpnu

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V srpnu to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pixies – Beneath The Eyrie (2019)

Inspirovali hnutí grunge, přestože žádný grunge nehráli. Kurt Cobain je měl za božstva. V roce 1993 se rozpadli, o jedenáct let později se znovu dali dohromady. V původní sestavě! Beneath The Eyrie je jejich třetí, reunionové album. Furt je to dobrý… mrkněte na video k singlu On Graveyard Hill.

 

Pavel Bobek – Espíčka (2015)

Kompilace singlů, jež vyšla jako součást osmidiskového kompletu Elpíčka. Jsou tu staré semaforské věci… Sláma v botách (originál Sommersova Thank God I´m A Country Boy) nebo Nádherná krásko (Don McLean ji nazpíval jako Wonderful Baby), ale také paráda s Marií Rottrovou S tím bláznem si nic nezačínej nebo písnička z pořadu Manéž… duet s Bolkem Polívkou Obludárium. Bobek je fajn.

 

The Sisters Of Mercy – First And Last And Always (1985)

Debut praotců gotického rocku. V sestavě ještě Wayne Hussey, jež se vzápětí trhnul, by sestavil neméně úspěšné The Mission. Ponurá atmosféra, temný vokál Andrewa Eldritche, automatický bubeník Oberheim DMX, slyšící na jméno Dr. Avalanche. Za singly byly vybrány Walk Away a No Time To Cry, ale slušným hitem se stala i skladba Marian.

 

Pantera – The Great Southern Trendkill (1996)

V té době snad netvrdší kapela světa, poslechněte si otevírák celé desky nebo druhou část dvojskladbí Suicide Note. Zběsilá rychlost, střídaná středními tempy s vražedně valivým soundem. Tohle uměli texasané výborně. Osmá studiovka, ovšem od stylového kotrmelce (kdy heavymetalová Pantera ztvrdla na groove metalový šutr) teprve čtvrtá. Mazec!

 

8 Kalacas – Fronteras (2022)

Početný soubor vznikl v Kalifornii, leč sešli se v něm muzikanti s latinoamerickými kořeny. Na svém třetím albu hrnou kalifornský HC punk, střižený mexickou lidovkou. Čili… ostré kytary, rychlé bubny a ryčné dechy. Zní to, jako řádně přibroušené skáčko. Obrovská energie, nesmírně zábavné! Živě to musí být jízda!

 

… and now for something completely different…

 

Kateřina Kněžíková, Kateřina Englichová – K2 (2022)

Společné album sopranistky Kateřiny Kněžíkové a harfenistky Kateřiny Englichové přináší soudobou klasickou hudbu 20. století. Dámy uchopily písňové cykly Benjamina Brittena, Sylvie Bodórové, Petra Ebena, Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka. Ušlechtilá krása, byť na jeden zátah dvaasedmdesátiminutové CDčko asi nedáte.

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: