Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V říjnu to tedy byli…
Milan Hlavsa – Šílenství (1999)
Původně byly tyhle písničky určeny pro Hlavsovu domovskou partu The Plastic People Of The Universe. Jenže! Konzervativní plastikovské křídlo materiál odvrhlo, co příliš novátorský a undergroundové legendy nehodný. A tak se Mejla udělal pro sebe. Společně s (kdys) novoromantickým oceánologem Dušanem Vozárym, připravili úchvatné album, snoubící Mejlovy undergroudové dekadence se samply a elektronikou téměř synthpopovou. Titulka Šílenství je jasný hit, ve skladbě Divnej svět čekáte, kdy nastoupí Dave Gahan, za pozornost stojí i hypnotická zappovka Trouble Every Day v podání basistky Evy Turnové. Komu dala historie za pravdu? Písničku Moc jsem si neužil převzali do svého repertoáru Plastici a dodnes ji hrají. Aha? Výborná věc! Mimochodem… senzační jsou i texty J.H. Krchovského.
Dave Holland Big Band – What Goes Around (2002)
Slavný britský basista, jeho první big bandová deska a také první Grammy. Holland je (a už v té době býval) obrovskou žánrovou hvězdou… hrával s těmi největšími… s Davisem natáčel Bitches Brew, s Lee Konitzem Satori, zvali si ho Chick Corea, John Abercrombie, Joe Henderson a on si mohl zvát jiné. Zde svůj quintet rozšířil na třináctihlavé těleso. Bratři Eubanksové, Chris Potter, Billy Kilson a další výtečníci. Kdesi jsem četl, že při jednom z koncertů Hollandova big bandu obecenstvo prchalo ze sálu. Někteří z přítomných (snad zvědavi na swingové standardy) prý neustáli ten akustický tlak. Není divu… What Goes Around je obrovský nářez s dynamikou, jakou nevládnou ty nejtvrdší metalové spolky. Skvělé!
Debustrol – Neuropatolog (1991)
Klasika tuzemské thrashmetalové scény, debut mladoboleslavského Debustrolu, vyšla právě před třiceti lety. Všechny metly ji měly doma a možná, že si z nostalgie pořídí i její novou, remasterovanou verzi. Zajímavostí je účast (později vlivného) hudebního publicisty Petra Korála. Podílel se na textech.
Dunaj – Rosol (1991)
Druhé album jedné z nejpozoruhodnějších kapel ever. Zde dovolte jednu osobní… psávalo se o nich, tehdy v devadesátkách, hodně. Samé zajímavosti. Leč… uším fanouška mejdnů a párplů zněla jejich hudba cize. Až jednou… tohle album, respektive skladba Cassiniho dělení… to byla ta iniciace, zjasnění, otevření okna do jiných světů. Náhle to sepnulo a věci do sebe zapadly. Náhle to dávalo smysl. A dává stále. Dunaj navždy!
John Lee Hooker – Chill Out (1995)
Jeden z nejvlivnějších chlápků v historii popmusic, kde by bez něj byl rock and roll, rhytm and blues a celá rocková scéna. Album otevírá senzační spolupráce s Carlosem Santanou Chill Out (Things Gonna Change), jsou tu prastaré kusy One Bourbon, One Scotch, One Beer nebo Tupelo, uhlazená We´ll Meet Again, v na kost ohlodané Woman On My Mind slyšíme toliko steelku a podupávání starého pána. A pochopitelně ten hlas. Hlas jako rašpli. Parádní věc!
… and now for something completely different…
Philippe Jaroussky, Thibaut Garcia – Á Sa Guitare (2021)
Společné album kontratenoristy Philippa Jarousskyho a klasického kytaristy Thibauta Garcii. Latino-americké rytmy i vážná hudba. Mozart, John Dowland, Fauré, Schubert, Rossini, ale i francouzská šansoniérka Barbara. Velmi ušlechtilé!
A co si hrajete vy?