Uši KVRM aneb slyšeli jsme v říjnu

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V říjnu to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dan Bárta & Illustratosphere – Kráska a zvířený prach (2020)

Muž, jenž naučil sekretářky poslouchat jazz, zpěvák, jakých mnoho není… Dan Bárta a jeho pátá studiovka s požehnanou partou Illustratosphere. V ní jedna změna… u bicích fenomenální Martin Valihora. Krom českých, jen obtížně uchopitelných textů, i dva v angličtině (Haifa Hairdresser a Happy Ginger… autorkou Danova manželka Alžběta), jakož i jeden ve slovenštině (Hrdina nášho času). Muzika… cosi jazzově kultivovaného, však stále bigbítově vzpurného. Klidná síla!

 

Reef – Replenish (1995)

Z generace devadesátkových britských kytarovek byli vždycky největší bigbít, jakkoliv by se to při poslechu singlů Naked a Good Feeling tak nemuselo jevit. Ovšem úvodní Feed Me nebo velké Stringerovo číslo Repulsive to říkají jasně. Apropos… Gary Stringer… jeden z nejlepších zpěváků té doby! Fajn!

 

Mötley Crüe – Dr. Feelgood (1989)

V říjnu vyšlo v reedici páté studiové album slavných rock and rollových grázlů, od jeho prvního vydání letos uplynulo třiatřicet let. Deska to byla megaúspěšná, dva týdny vedla hitparádu Billboard 200, kritika i fanoušci ji pokládají za vůbec nejzdařilejší v kariéře skupiny. Mötley se snažili vybabrat z drogových a jiných zavislostí, kvůli zbytnělým egům je prý producent Bob Rock držel raději odděleně, leč poznat to není. Osmdesátkový hair metal v plné parádě! Mimochodem… ten úvodní sampl ženského hlasu Doctor Davis, telephone please, použili o rok dříve na desce Operation: Mindcrime Queensrÿche!

 

Kandace Springs – Indigo (2018)

Je krásná, až se hlava točí, méně pozorní by si ji mohli plést s Esperanzou Spalding, leč Kandace sedává za piánem. Druhé album americké jazzové zpěvačky a klavíristky. Jazz nikoliv jen šmrncnutý funkem, nádherně začouzený alt, retro Fender Rhodes, v Unsophisticated se přidá trubka Roye Hargrova (týž rok tenhle senzační střelec zemřel!), v samém závěru pak duet s tatínkem, slavným zpěvákem Kenem Scatem Springsem. Moc pěkný!

 

Till Brönner & Dieter Ilg – Nightfall (2018)

Společné album trumpetisty Tilla Brönnera a kontrabasisty Dietera Ilga. Toliko dva instrumenty a nadělají muziky za celý orchestr! Něco si pánové napsali sami, něco si vypůjčili… sugestivní Cohenovu A Thousand Kisses Deep například, nebo beatlesárnu Eleanor Rigby, nebo populární Body & Soul či skladbu slavného krajana Johanna Sebastiana Bacha Air. Půvabné!

 

… and now for something completely different…

 

Jiří Bárta – Bach: The Six Cello Suites (2018)

Po třiadvaceti letech se violoncellista Jiří Bárta vrátil k Bachovýchm cellovým suitám. O dvacet let zkušenější a vyzrálejší umělec tentokrát nahrával na barokní nástroj se střevovými strunami. Meditace!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: