Uši KVRM aneb slyšeli jsme v prosinci

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-​​​​​​​​​​​​​​​​li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V prosinci to tedy byli…

 

KasabianVelociraptor! (2011)… nám se tenhle britskej rock líbí. Šariš je objevil teprve nedávno, ačkoliv hrajou už od roku 2004. Jejich poslední album Velociraptor! obsahuje 11 na sebe navazujících písní, trvá 50 minut 54 vteřin, občas nutí mávat vlasem (ocáskem) do rytmu, občas roztančí. Máme rádi jednoduchý kovový zvuk kytar, melodické melodie, mladistvý zpěv a klasický rytmus na čtyři doby. Připomínají nám z mládí tolik oblíbené The Strokes.

 

Novinka amerických alternativců Deftones Koi No Yokan (2012) nás baví hodně, však za ni taky chlapci sklízejí jen samou chválu. Fajn.

 

Jistými členy redakce zbožštěný Karel Plíhal má novou desku! Po dvanácti letech! Jmenuje se Vzduchoprázdniny a … je samozřejmě skvělá, protože dlouho toužebně očekávaná. Zvláštní… leckterý nýmand a neumětel chrlí na trh své pitomosti s kulometnou kadencí… zatím co Karel… !?

 

Alternativní zajímavost Vložte kočku si loni v červenci zahrála ve studiu Českého rozhlasu v rámci Rádio Wave Session. Záznam tohoto vystoupení je k vidění na You Tube. Viděli jsme ho mnohokrát. Taky se podívejte.

 

Na výlet po všech šesti kontinentech jsme se (rádi) vydali s geniálním Chickem Coreou na albu Continets (2012). Deska nese podtitul koncert pro jazzový kvintet a komorní orchestr a věru nejde o laciné ethno hrátky či surfování na vlně zájmu o world music. Coreova hudba se nachází na rozhraní jazzu a klasiky. A je krásná.

 

Krása (2010) v podání party Ty syčáci je ovšem také krása! Hrozná krása, řečeno s principálem. A krásy není nikdy dost. Té hrozné zvlášť.

 

Za projektem The Fusion Syndicate stojí americký muzikant a producent Billy Sherwood. To on napsal kompletní materiál na loni vydané album, to on vehnal do jednoho studia tlupu zasloužilých muzikantů… taky Steva Hillage, Ricka Wakemana, Steva Stevense, Billyho Cobhama, Randyho Breckera nebo Steva Morse. A podařilo se mu je ukočírovat. Slušný fusion nářez!

 

Pět let trvalo, než byl připraven k vydání záznam koncertu Led Zeppelin z londýnské O2 Arény z prosince roku 2007. Byla to tehdy velká událost, srovnatelná snad jen s reunionem The Beatles nebo ABBY. Dvacet miliónů fanoušků se tenkrát přetahovalo o lístky, dostalo se jen na dvacet tisíc z nich. Závidíme a těšíme se z alba Celebration Day (2012). Ta alchymie z kapely nevyprchala ani po pětačtyřiceti letech!

 

Zvuková kvalita otřesná, ale ten nekompromisní nápřah působí jako rána mezi oči. Řeč je o amerických hácéčkách Dirty Rotten Imbeciles (nebo-li D.R.I.) a jejich albovém debutu z roku 1983. Tak se rodila scéna!

 

… and now for something completely different… byly Vánoce, čili Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby v podání České filharmonie (a sboru) řízené Lubomírem Mátlem. Nahrávka vznikla v roce 1983.

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: