Uši KVRM aneb slyšeli jsme v listopadu – speciál Václava Patejdla

Ač Slovák, narodil se v Karlových Varech. Klasicky vzdělaný muzikant/ klavírista, přimkl se k popmusic. A dokázal v ní velké věci. Složil řadu hitů, skutečných hitů, jež se hrají léta a úplně všichni je znají. Jeho kariéra byla neodmyslitelně spojena se skupinou Elán, ale… ! Zemřel 19. srpna 2023, dle současných měřítek předčasně. Bylo mu 68 let.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elán – Kamikadze Lover (1982)

Bratislavská poprocková formace na sebe výrazně upozornila v roce 1980, kdy s písní Kaskadér (a napsal ji právě Vašo) získala stříbrnou Bratislavskou lyru, to už však měla za sebou cca 12 let existence, pár singlů, byla otřískaná hraním v zahraničních barech a v neposlední řadě disponovala na tu dobu slušnou aparaturou. Od počátku osmdesátek zahájila cestu k pozici popkulturní instituce. Tohle je raritka, ale zase ne tak raritní. Exportní kompilace písniček z prvních dvou alb, tedy Osmy svetadiel a Nie sme zlí, vše přezpíváno do angličtiny. K podobnému modelu sáhli Eláni ještě několikrát.

 

Elán – Hodina slovenčiny (1985)

Poslední album starého období, na kterém se Patejdl podílel ještě jako plnohodnotný člen souboru. Hned následující rok, během příprav desky Detektívka, Vašo slušně rozjetý Elán opouští a vydává se na sólovou dráhu. Detektívka se pak paradoxně stává komerčně nejúspěšnější deskou kapely a jednou z nejlépe prodávaných česko-slovenských desek vůbec. Zde tedy hity Zalúbil sa chlapec, Stužková a Kráľovná bielych tenisiek. Nás však zajímá především závěrečná Zvláštny smútok víťazov, napsal ji Patejdl a jakoby předznamenávala časy příští.

 

Vašo Patejdl – Chlapčenský úsmev (1986)

První sólovka disponuje moderním zvukem a i po letech zní svěže. V kreditech čteme jméno Laca Lučeniča a to jistě není náhoda. Tenhle šikovný multiinstrumentalista ukázal svého času cestu i Mekymu Žbirkovi. Album provázané autobiografickým motivem sice žádný výrazný hit nepřineslo, ale to si koneckonců Patejdl vynahradil jinde…

 

Vašo Patejdl – Dvaja (1986)

Současně s natáčením sólovky totiž také komponoval hudbu k filmu Fontána pre Zuzanu. Romantika pro teenagery s Evou Vejmělkovou v hlavní roli byla koncipována, co hudební film a přinesla megahit Ak nie si moja, ovšem v rádiích rotovaly i další pecky… Patejdlův duet s Oľgou Záblackou Mopedová nebo počin Silvy Slivovej Nemožná (a dodejme, že v téže době napsal Patejdl i hit pro Müllerův Banket Po schodoch). Tohle je soundtrack ke zmíněnému filmu.

 

Elán – Tretie oko (2003)

V roce 1996 se Patejdl k Elánu vrátil, aby se podílel na albu Hodina lásky. Ale! V roce 1999 také naskládal muziku ke třetímu pokračování Fontány pre Zuzanu, filmu vcelku zapomenutelnému, leč byl z toho obrovský hit Voda, čo ma drží nad vodou. Bohužel… v době dokončování soundtracku měl elánovský zpěvák Jožo Ráž těžkou nehodu na motocyklu a Smrtka o něj velmi usilovala. Neúspěšně, naštěstí, takže Elán pokračoval albem 3000 a pak touto deskou. I ta přinesla hit… Láska moja… napsal pochopitelně Vašo.

 

… and now for something completely different…

 

V roce 2007 měl v pražském divadle Kalich premiéru romantický muzikál Jack Rozparovač, ambiciózní projekt, jehož se Vašo účastnil, co autor hudby a na prvním soudtracku i rolí Ďábla. Libreto napsal Eduard Krečmar, režíroval Petr Novotný (proboha… ne ten bavič!), scénu dělal Šimon Caban, kostýmy Simona Rybáková… v titulcích známá jména… Langmajer, Blažek, Laurinová, Šinkorová, Tesařík, Laufer… Dnes už titul na repertoáru není, ale stále se prý hraje v Korei!

 

A co si z Vašova repertoáru hrajete vy?

 

 

 

Štítky: