Uši KVRM aneb slyšeli jsme v listopadu

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V listopadu to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dead Cross – Dead Cross (2017)

Supergroup americké HáCé-metalové scény. U mikrofonu zběsilec Mike Patton (největší slávy dobyl v barvách Faith No More), u kytary Michael Crain (zakládal hácéčka Retox), na basu Justin Pearson (pamatujete šílence The Locust?), za bicími Dave Lombardo (ten zakládal Slayer, ale jinak hrál s kdekým… mimochodem… s Pattonem se znají z Mr. Bungle a Fantomas). Repertoár? HC-punk! Mazec jak sviň!

 

Chicago – 13 (1979)

Oni ti Chicago své nahrávky počítali poctivě, leč číslovali je vždy, když byli líní vymýšlet název. Čili… tato nahrávka s titulem 13 je ve skutečnosti jedenáctou studiovkou. Konec sedmdesátek, světem popu hýbal funk a ten chicagští uměli. O mikrofon se střídají Peter Cetera a kytarista Donnie Dacus, jenž kapelu posílil jen krátce předtím. Vše podstatné obsahuje hned první skladba Street Player, devítiminutová esence funkového nářezu, jež vás donutí vrtět zadkem. Vprostřed okořeněná fantastickým trumpetovým sólem Lee Loughnana. Na YT je ku shlédnutí i cover v podání party Leonid & Friends, ve kterém to sólo vyndá Arturo Sandoval! Jo!

 

Robert Plant & Alison Krauss – Raise The Roof (2021)

V roce 2007 způsobili tihle dva pozdvižení společnou nahrávkou Raising Sand. Získali za ni Grammy, uznání kritiky i nekonečnou lásku fanoušků. Zde je pokračování. Nejlepší rockový zpěvák ever a countryová zpěvačka/ houslistka pochystali kolekci starých a ještě starších songů amerického lidu (říká se tomu americana) a ve fantastické produkci T Bone Burnetta ji nahráli. Plant je zde velmi uvolněný a klidný, Alison zpívá jako anděl, jiskření slyšíte naprosto zřetelně. Ve studiu Bill Frisell, Jay Bellerose, Marc Ribot nebo Lucinda Williams. Klidná síla. Nádhera!

 

Styx – Pieces Of Eight (1978)

Osmé studiové album amerických rockerů. V Americe se ho prodalo přes tři miliony kusů, v hitparádě Billboard 200 vyšplhalo na šestou příčku. Styx disponovali třemi vynikajícími zpěváky a ti se zde také spravedlivě dělí o repertoár. Byť za singly byly vybrány Sing Of The Day, Blue Collar Man a Renegade v podání Tommyho Shawa, fanoušci milovali (a milují) i muzikálové zpívání Dennise DeYounga. Pěkně!

 

Pantera – Reinventig The Steel (2000)

Poslední album v nejslavnější sestavě. Následovala pauza, kterou bratři Abottové využili k postavení party Damageplan, s níž nahráli album a měli plány. Leč… přišel 8. prosinec 2004, koncert v ohijském Columbusu, při němž na scénu dorazil magor s bouchačkou a zastřelil čtyři lidi, mimo jiné i kytaristu Dimebag Darella. Zde ještě parta v plné síle.

 

… and now for something completely different…

 

Adam Plachetka – Molieri (2022)

Traduje se, že hudební skladatel Antonio Salieri se natolik užíral Mozartovým úspěchem, že usiloval o jeho smrt. Jméno Salieri se dokonce stalo synonymem pro žárlivého profesionálního soka. Je to nesmysl… Salieri byl ve své době slavným a respektovaným a Mozartův talent velmi obdivoval. Nicméně… historie se k němu zachovala krutě a jeho díla jsou pohříchu opomíjena. Zde tedy split album árií z Mozartových i Salieriho oper. Dva géniové vedle sebe. Plus senzační basbaryton Adama Plachetky. Plus skvělý soubor Czech Ensemble Baroque. Veliká krása!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: