Uši KVRM aneb slyšeli jsme v listopadu

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V listopadu to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Sherlocks – Under Your Sky (2019)

Britpop pro jedenadvacáté století. Britský kvartet zřetelně čerpá z ostrovních devadesátek a potažmo tedy z poprocku let šedesátých. Druhé album mladičké kapely, tvořené dvěma sourozeneckými páry. Velmi svěží. Příjemné poslouchání.

 

Haken – Vector (2018)

Pátá dlouhohrajka britských metalových progresivistů. Komplikovaná muzika, rozmařilé aranže, přitažlivý (nemetalový) vokál Rosse Jenningse, temný příběh o hlubinách lidské duše. Velmi povedené! Haken je nutno sledovat dále!

 

Kinga Glyk – Feelings (2019)

Ta holka má všechny předpoklady pro to, stát se jazzovou hvězdou světového formátu. Talentovaná baskytaristka to mydlí s obdivuhodnou zručností a nadto je schopnou autorkou. Navíc je krásná, až to srdce svírá. A je jí pouhých jednadvacet, čili celou kariéru má ještě před sebou. Dcerku polského bicmana a vibrafonisty Ireka Glyka (SBB) sledujeme již odmala. Roste nám, princezna, do krásy. Té hudební i jinak. Feelings je její již třetí studiovka. Fusion! Basa! Mazec!

 

Nerez – Masopust (1986)

Navarová nebo Michnová? Nerez nebo Marsyas? Ne, takto vyhrocené to tehdy nebylo, Zuzany byly milovány obě a kapely okolo nich jakbysmet. Prvotina Nerezu tehdy působila jako zjevení a ze Zuzany Navarové stvořila ikonu nejen folkařů a nejen mužů. Tisíc dnů mezi námi, Pozdě na večeři, Hlava v krupobití, Do posledního dechu… tohle když vás potká v jistém věku, již nikdy to neopustíte.

 

Marsyas – Jen tak (1983)

Marsyas tou dobou byli již kapelou zavedenou a (v určitých kruzích) slavnou. A Zuzana Michnová zpěvačkou uctívanou až k zbožštění. Leč od ryze folkových postupů se parta posouvala k bigbítu, což vyvrcholilo právě na téhle desce (jistě, ještě je tu album V přítmí z roku 1989, ale to už byla bez Kalandry a Skály jiná kapela). Písničky Máš na mě právo, Svátek či song titulní jsou více než výmluvné. Jenže taky tu jsou Marsyas a Apolón nebo Podzim, což je nejkrásnější písnička o podzimu ever. Tohle když vás potká v jistém věku…

 

… and now for something completely different…

 

Jiří Padevět je spisovatel a nakladatel. Ředitel nakladatelství Akademia, spisovatel, věnující se válečné a poválečné historii Československa. Autor řady knih (např. Průvodce stalinistickou Prahou, Průvodce protektorátní Prahou, Tři králové. Odbojová činnost legendární skupiny nebo Krvané léto 1945. Poválečné násilí v Českých zemích… ). Setkání či besedu s touto zajímavou osobností jsme absolvovali počátkem listopadu v ostrovském kulturáku. Hovořilo se o poválečném (ne)vyrovnání, o odboji, operaci Anthropoid, o komunistických lágrech (jak také jinak, v blízkosti Jáchymova) i o současném politickém uspořádání. Bylo nabito a bylo to fascinující!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: