Uši KVRM aneb slyšeli jsme v lednu

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V lednu to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dunaj – Za vodou (2022)

Legenda tuzemské alternativy vydala po 26 letech novou desku! Pro fanoušky událost srovnatelná se změnou v prezidentském křesle. Trio, nikoliv z původní, však z té nejslavnější éry… tedy Koudelka, Václavek, Ostřanský… je opět spolu a v plné síle. A tohle album je toho dokladem. Silná, meditativní, však stále s dostatek rocková hudba. Hypnotické zaříkání, poklidná hladina a pod ní dravý proud. Ve dvou skladbách slyšíme i Jirku Kolšovského, jeho hlas je vysamplován ze starších nahrávek. A je tu Iva Bittová! Na tohle jsem čekal dlouho!

 

Brad Mehldau – Jacob´s Ladder (2022)

Senzační jazzový pianista se na své novince chápe keyboardů a synthesizérů a hlásí se k odkazu kapel progresivně rockových. Slyšíme známe rify pecky Tom Sawyer z repertoáru kanadských Rush, další jejich skladba (ovšem Mehldauem rozpracována do třívěté kompozice) dala albu jméno, Cogs In Cogs vymysleli Gentle Giant. A kdopak nám tu hrál? Taky bubeník Mark Guiliana, mandolinový virtuos Chris Thile nebo saxofonista Joel Frahm, přizpívává Becca Stevens. Parádní věc!

 

Regina Spektor – Remember Us To Life (2016)

Regina už zdaleka není tou divnou slečinkou, čas oponou trhnul, zpěvačce se překulila čtyřicítka, je dvojnásobnou matkou a tohle je její sedmá studiovka. Jenže na první poslech to nepoznáte… ty písničky jsou stále hravě praštěné, ona kníká vysokým hláskem… Tori Amos generace Y. Ale je to fajn, to zas jo. V kreditech čteme těžký váhy… Joey Waronker nebo Jay Bellerose – bicí, Mike Elizondo – bass, celé to produkoval Leo Abrahams.

 

Foreigner – Foreigner (1977)

Je to požehnání mít v kapele zpěváka, jakým je Lou Gramm. A tenhle jackpot americká parta vyhrála už koncem sedmdesátek na tomto debutu. Dobový poprock, v Americe se tomu říkávalo adult oriented rock, čili bigbít bez rebelie. Namakaní muzikanti, vymyšlené aranže, super zvuk. Ale já to rád.

 

Moonspell – Irreligious (1996)

Portugalská temnoknížata a jejich druhá studiovka. Gotický metal, hluboký hlas Fernanda Ribeira, hitovky Opium, Awake!, Ruin & Misery či Birgit Zacher podpořená Raven Claws. Tohle mě baví pořád.

 

… and now for something completely different…

 

ČT Art vysílá druhou řadu seriálu Ikony Kamila Střihavky… neznáte-li/ nevíte-li… výjezdní talk show, při níž Velký blondýn navštěvuje kolegáčky – muzikanty. Poklábosí, Kamil pak zavítá na protagonistův koncert a někdy si i zazpívá. V této řadě už jsme měli čest s Otou Balagem, Bárou Basikovou, Tomášem Hájíčkem, Milošem Meierem, Láďou Křížkem, bratry Homolovými a Vlastou Redlem. A těšíme se na další. Jsou to půlhodinovky, ale snesl bych to delší.

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: