Uši KVRM aneb slyšeli jsme v květnu

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V květnu to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scorpions – Blackout (1982)

Vlastně comeback a šťastný konec příběhu. Zpěvák hannoverských rockerů, Klaus Meine, přišel během příprav desky o hlas a už už to vypadalo, že ho nikdy nenajde. To prosím v situaci, kdy se schylovalo k průlomu party na americká pódia. Léčení trvalo rok, ale kapela byla připravena počkat. Přesto demonahrávky pořídila s američanem Donem Dokkenem. Leč… dobře to dopadlo. Uzdravený Meine se vrátil v lepší formě a deska Blackout se stala platinovou i v USA. A pecky Blackout, No One Like You nebo Dynamite tutovkami koncertních playlistů.

 

Scorpions – Love At First Sting (1984)

A žírné roky pokračovaly… deváté album bylo ještě úspěšnější! Bad Boys Running Wild, Rock You Like Hurricane, Coming Home, Big City Nights a především etalon všech milostných balad, Still Loving You… co položka to hit. Kapela byla na vrcholu, do vysněné Ameriky se jim prorazit podařilo. Veškerou muziku naskládal Rudolf Schenker, většinu textů si napsal zpěvák Meine. Zajímavostí je, že rytmiku (namísto dvojice Buchholz, Rarebell) ve studiu nahráli basák Jimmy Bain (Rainbow, Thin Lizzy, Gary Moore, Dio) a bubeník Bobby Rondinelli (Rainbow, Quiet Riot, Black Sabbath). A také to, že původní obal s lechtivou fotografií z ateliéru Helmuta Newtona, musel být nahrazen, neb některé obchodní řetězce desku odmítaly prodávat. Klasika!

 

Silent Stream Of Godless Elegy – Návaz (2011)

Páté album moravské doom metalové senzace. Natočené v Německu, u ex Heloweena Rolanda Grapowa, vydané u francouzského labelu Season Of Mist. A v češtině! Úžasný mix metalu a moravského folklóru. Krásné melodie a slovanské mystično. Kytary a housle a cimbál a violoncello a fantastická Hanka Hajdová. Velká věc! Tohle si pořiďte!

 

Sting – Duets (2021)

Gordon Matthew Thomas Sumner, kterého svět zná pod nickem Sting, nazpíval během své pětačtyřicetileté profesionální kariéry spoustu duetů. Tohle je jejich kompilace. Vedle těch nejprovařenějších (Desert Rose s alžířanem Chebem Mamim či Rise & Fall s Graigem Davidem) tu slyšíme i Mylene Farmer, Annie Lennox, Mary J. Blidge, Erica Claptona, Charlese Aznavoura nebo piano Herbieho Hancocka. Jedinou novinkou je tak písnička September s chraplákem Zucchera. Příjemný.

 

B/Y Organism – The New Beginning (2020)

Kdopak by se jazzu bál! B/Y Organism, to jsou pianista a klávesák Daniel Bulatkin, kytarista Kirill Yakovlev a bubeníci Utsi Zimring a Petr Nohavica. Mladá pražská formace debutuje tímto, veskrze zajímavým a přitažlivým albem. Přitažlivým proto, že má nepochybně potenciál oslovit i posluchače jazzu neuvyklé, neb přináší muziku postavenou na výrazných groovech, hybnou a rytmicky divokou, velmi barevnou a svěží. Mladou a dravou! Velmi dobře, chlapci!

 

… and now for something completely different…

 

Philippe Jaroussky – La Vanita Del Mondo (2020)

Marnost světa, tak se jmenuje nejnovější album francouzského kontratenoristy, složené výhradně z oratorií vrcholného baroka, tedy jakýchsi duchovních protipólů barokních oper. Krom skladeb Alessandra Scarlattiho (jemuž se Jaroussky v minulosti již věnoval), tu najdeme i hudbu skladatelů méně známých… Pietra Torriho (právě jeho píseň dala albu jméno), Fortunata Chelleriho nebo Francesca Faga. Jaroussky má prý andělský hlas a ďábelskou techniku. Může být.

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: