Uši KVRM aneb slyšeli jsme v květnu

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V květnu to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Behemoth – I Loved You At Your Darkest (2018)

Extrémní black-death metal pro hitparády? Pro ty, jenž extrémní black-death metal právě nemusí? Polské hvězdy potkal stejný osud, jako zástupy jiných před nimi. Během let se naučili hrát, komponovat, aranžovat a náhle je jejich hudba pro skalní fanoušky extrémů málo extrémní. A frflají cosi o podbízení se a zradě a příklonu ke komerci. F..k off! Nergal se svou partou nahrál výtečné album! Pestré (tedy v odstínech černé), vykoumané, velmi poslouchatelné! Na ničem jiném nezáleží. Behemoth!

 

Body Count – Body Count (1992)

Naprostá klasika! Parta nasraných týpků z Los Angeles, se kterými je lepší být zadobře. Rap naroubovaný na thrash metal, v textech ostrá kritika všeho, čtyřpísmenných výrazů, co ucho ráčí. Takhle chlapci začínali! Fajn!

 

Duff McKagan – Beautiful Disease (1999)

Basák Michael Andrew McKagan pochopitelně zažil nejslavnější roky v Guns´n´ Roses, ale měl i jiné zástoje… poměrně slavné Velvet Revolver, supergroup Neurotic Outsiders, megahvězdné Hollywood Vampires, mihnul se i v Jane´s Addiction. Beautiful Disease je jeho druhá sólovka, která vlastně ofiko nikdy nevyšla (nějaké problémy s firmou, autorskými právy a pod.). Příjemný, době poplatný bigbít, jak se ho naučil v Guns. Duff se tu představuje co schopný zpěvák a vlastně si to celé natočil doma, s přispěním kámošů (Slash, Izzy Stradlin, Mike Bordin). Hezký!

 

Kreator – Gods Of Violence (2017)

Obdivuhodně stabilní je kariéra essenských Kreator. Do současné sestavy nastoupil jako poslední kytarista Sami a i to bylo před osmnácti lety! A Mille Petroza s Ventorem do toho kopou už sedmatřicet let! A desku vydávají každé dva roky! Gods Of Violence je zatím poslední. A? Kreator prostě!

 

Northward – Northward (2018)

A tak tohle je zajímavé! Ztepilá pěnice Floor Jansen si nejspíš chtěla odpočinout od pseudooperních ušlechtilostí domovských Nightwish a oživila projekt Northward, na který si kdysi kývli s kytaristou Jornem Viggem Lofstadem. Výsledkem je deska energických rockových písniček, z nichž hned ta úvodní, While Love Died vás spolehlivě zvedne z gauče. Floor je rockerka, to je jasné!

 

… and now for something completely different…

 

I v květnu výlet do Prahy za divadlem. Tentokrát volba padla na balet Valmont ve Stavovském. Příběh známe, víme… román Nebezpečné známosti o lásce, zradě, intrikách. Dojem z viděného? Mega! Úžasná scéna, světla, kostýmy, hudba (koláž Franze Schuberta a současného lotyšského skladatele Péterise Vaskse), nejspíš i choreografie (byť o tom vím prdlajs). Strhující podívaná a fakt hluboký zážitek!

 

A ještě… rovněž hluboký zážitek… několikadenní návštěva Říma. Putování po památkách z úsvitu naší civilizace. Forum Romanum, Koloseum, Pantheon… je neuvěřitelné, co všechno římané dokázali postavit v době, kdy se u nás žilo v proutěných chýších, vymazaných blátem. Plus ohromující dojem z památek sakrálních, kdekterý kostel je velký jako katedrála Sv. Víta a navrch vyzdobený obrazy slavných malířů. Plus impozantní bazilika Sv. Petra ve Vatikánu, ten barák je velkej jako letiště! Plus vatikánská muzea! Plus Sixtinská kaple!!! Fakt to tam je… Michelangelo, Botticelli, kus dál Raffael! Fakt to existuje! Velký, pěkný!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: