Uši KVRM aneb slyšeli jsme v květnu

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V květnu to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Judas Priest – Firepower (2018)

   Osmnácté album klasiků heavy metalu. Judas jsou poslední roky ve velké pohodě a spolu s Maideny dávají fanouškům metalu jistotu, že žánr nehyne. Energií nabité jsou jejich koncerty, s deskami to není jiné. Firepower je nářez od začátku až do konce a nemalou zásluhu na tom jistě má i producent Andy Sneap, jenž dělával i s Carcass, Napalm Death, Machine Head či Testament. Staroba a klišé na klišé? Jistě… ano, ale je to mazec!

 

Black Rebel Motorcycle Club – Wrong Creatures (2018)

   Kalifornští hlukmistři přicházejí na osmé studiovce s náladami melancholickými, temnými, kdesi na pomezí shoegazer kytarovky, noise a glam rocku. Místy znějí, jak Marc Bolan v černé (Spook či King Of Bones), nebo jako The Beatles v depresi (Circus Bazooko). Není to vůbec zlé. Je to naopak velmi dobré!

 

Orphaned Land – Unsung Prophets and Dead Messiahs (2018)

   Izraelci Orphaned Land ušli od roku 1994 a prvního alba Sahara notný kus cesty. Od drsného death/ doomu, zdobeného židovskými a arabskými motivy, dospěli až k orientálnímu symfometalu, v němž ostré kytary sázejí rify unisono se smyčcovým orchestrem a frontmanovu chasidskému zaklínání odpovídají ženské sbory. World music pro houně s urvanými rukávy! Exotika! Pozoruhodné!

 

Hadem pro mého munga – Kapitola II (2018)

   Chodovští alternativci prý vznikli z jamování bubeníka Standy a basáka Zdeňka. Pak hráli chvíli instrumentální řezničinu ve třech, leč po odchodu kytaristy zůstali opět sami. A po splitku z roku 2015 přicházejí letos s albem Kapitola II. Oba pánové jsou zdatní muzikanti a znalci regionální scény mi jistě potvrdí, že live je produkce Hadů megamazec! Na studiové nahrávce to až tak nefunguje, ale zase… hledala-li by nějaká zavedenější, klubová kapela rytmiku, tohle je výborné promo.

 

Wabi Daněk – Rosa na kolejích (1984)

   Debut trampského písničkáře, který skalní trampy nepotěšil. Elektrická kytara, piano a bicí? Dělá si ten Wabi srandu? Nedělal. Wabi Daněk k nahrávání přizval členy zlínského AG Fleku a jeho písničky tak v pestrých aranžích přenesly se od táborových ohňů rovnou do zlatého zpěvníku tuzemské popmusic. V osmdesátých letech nebylo mnoho začínajících kytaristů, jež by nepilovali svůj um na Nevadí, Hudsonských šífech, Písni, co mě učil listopad, Ročníku 47 a pochopitelně… trampské hymně Rosa na kolejích. Loni v listopadu Wabi umřel. A nám je smutno.

 

… and now for something completely different…

 

Bylo nám shlédnout v Karlovarském divadle hru amerického dramatika Keitha Huffa Deštivé dny. Tato měla premiéru v roce 2007, od té doby se inscenovala již v mnoha zemích a na repertoiru ji má i Divadlo Ungelt. V drsném příběhu dvou přátel z dětství, nyní chicagských policistů, hrají David Švehlík a Richard Krajčo (na Brodwayi to byli jejich kolegové Hugh Jackman a Daniel Craig). Dojmy? Výborný příběh, skvělý, sošně elegantní David Švehlík, NAPROSTO STRHUJÍCÍ Richard Krajčo (v roce 2012 za roli dostal Thalii). Přerod jeho Dannyho z užvaněného machýrka ku drogami zdecimované, svědomím uštvané trosce je fascinující a připravil mi příjemný šok. Deštivé dny! Zajděte si na to!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: