Uši KVRM aneb slyšeli jsme v květnu

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V květnu to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Extreme – III Sides To Every Story (1992)

Pro někoho ambiciózní koncepční album, pro jiného podivný nesourodý slepenec. Třetí album bostonského kvartetu se skládá ze tří rozdílných částí. V té první slyšíme plnokrevný rockový band, ve druhé poprockovou partu, v té třetí rockový muzikál. Ne… prodeje předchozího počinu Pornograffitti (podpořené megahitem More Than Words) se překonat nepodařilo. Na druhou stranu… v rámci žánru špičkový produkt.

 

Suicide – Suicide (1977)

Průkopníci elektronické hudby a jejich debut. Elektroničtí punkáči, primitivní synťáky, jednoduché rytmy… a úvodní Ghost Rider je tak pekelně dobrá věc! Kde by bez Suicide byla celá elektro scéna, kde synthpop? Mazec! Kult!

 

Peter Lipa – Mojich osemdesiat (2023)

Bilanční čtyřcédé legendy Česko – Slovenského (nejen) jazzu. Najdete tu pure jazzové kousky i Peterovy výlety do oblasti (řekněme) popu. Ovšem… popu špičkové úrovně… Lipova spolupráce s textařem Milanem Lasicou by vydala na samostatný, nekriticky obdivný článek! Peter Lipa… nenápadný chlapík, však bezesporu jedna z nejdůležitějších osobností tuzemské scény. Velký respekt! A gratulace k osmdesátinám!

 

John Lee Hooker – The Healer (1989)

Jeho jméno bývá vyslovováno s úctou a uznáním. Jeden z průkopníků blues, potažmo moderní populární hudby. Aktivní byl až do své smrti, tuhle desku nahrál v 77 letech (nebo v 72… měl trošku bordel v rodném listě). Titulní song s kytarou Carlose Santany byl velkým hitem, pecku I´m In The Mood si starý pán dává s Bonnie Raitt, Baby Lee zas s Robertem Crayem. Jsou tu i Charlie Musselwhite nebo Los Lobos, v Rockin´ Chair uslyšíte, že je-li o čem… stačí toliko hlas a kytara. Jo!

 

Flamengo Reunion Session – Live (2022)

Živák původně jednorázového projektu, dnes regulérní kapely, jež se věnuje odkazu legendárního Flamenga, resp. jejich opusu magnum Kuře v hodinkách. Nahrávka byla pořízena v Malostranské besedě v květnu loňského roku, sestava kapely totožná s tou současnou… tedy původní členové Guma Kulhánek a Pavel Fořt, plus klávesista a zpěvák Jan Holeček, bubeník Jiří Zelenka a dechař Boryš Secký. Vedle písniček z Kuřete tu najdete příkladně beatlesovku I Am The Walrus nebo pecku britských Colosseum Skellington. Fajn bigbít.

 

… and now for something completely different…

 

Na přelomu dubna a května výlet do Skotska. Nádherný kus země… úchvatné přírodní scenérie, nekonečná vřesoviště, z nichž ční k nebi mohutné kopce, dramaticky halené mraky. Ledové jezero Loch Ness s malebnou zříceninou hradu Urquhart, zasněžený vrcholek Ben Nevis. A pak Edinburgh… s historickým Old Townem… středověk se tu mísí s osmnáctým/ devatenáctým stoletím. A návštěva Národní galerie… mají tu Raffaela, Tiziana, Canaletta, Botticelliho, El Greca… a vydatné skotské snídaně… a všudypřítomný déšť, na který si prostě musíte zvyknout. Hudba? Vojenská slavnost před edinburghským hradem. S vojenskou dudáckou kapelou. Když spustí pištění dud, podpořené duněním bubnů, ježí se hřbet a tuhne krev v žilách. Velmi působivé!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: