Uši KVRM aneb slyšeli jsme v květnu

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V květnu to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gary Clark jr. – This Land (2019)

Zvykl si na označení naděje elektrifikovaného blues, však půjčuje si i ze soulu nebo funky. A také hip hopu, čímž má blízko ke své generaci. A pochopitelně slýchává narážky na Hendrixe. Americký kytarista a zpěvák za tuhle desku získal hned tři žánrové Grammy. Výborná věc! Živě ještě lepší, najděte si na webu nějaký jeho koncert.

 

Kucharski – Láska co bezhlavě bolí (2019)

Jiří Kucharský je třebíčský lékař, výtvarník a básník. Jeho jménem zaštítila se skupina, v níž se angažují převážně členové alternativní úderky Fru Fru. Zhudebňují Kucharského texty a on sám se prý podílí i na skládání hudby. Zpívá Václav Bartoš, ve třech skladbách se přidá i Mucha. Vyšlo na značce Indies. Víc dodávat netřeba.

 

Trombone Shorty – Lifted (2022)

Troy Andrews aka Trombone Shorty, americký dechař, multiinstrumentalista a zpěvák. Pochází z New Orleans, hraje jazz, blues, soul, funk. Ještě mu není čtyřicet, čili to vše dává s obrovským nápřahem a feelingem. Nářez… moment… I´m Standing Here… co to? No jistě… kytaru tu mydlí Gary Clark jr. (viz výše). Náhodička! Mazec!

 

Tigran Hamasyan – StandArt (2022)

Jak název napovídá, pro materiál na svou desátou studiovku sáhl arménský jazzový pianista ke standardům, tedy k jazzovým klasikám první poloviny dvacátého století. Přihrává mu rytmika Matt Brewer (bass) a Justin Brown (bicí), se saxofony pak Joshua Redman a Mark Turner. Tihle týpci nekazí.

 

Toto – Hydra (1979)

Druhé studiové album kalifornských AORockerů. Ta velká sláva na ně ještě čekala, stejně tak pověst nejlepších a nejvyhledávanějších studiových hráčů, ale cit pro silné melodie je patrný už zde (viz skladba 99, největší hit této kolekce). Mísí se tu rock tak akorát ostrý (White Sister) s funkem tak akorát hybným (Mama). A hraje to báječně!

 

… and now for something completely different…

 

I v květnu zajeli jsme do Zlaté kapličky nad Vltavou. Tentokrát dávali Kytici. Čili… víme, známe ze školy… básnická sbírka Karla Jaromíra Erbena, inspirovaná lidovou slovesností, poprvé tiskem vydaná v roce 1853. Látku, údajně nedramatizovatelnou, pro Národní uchopilo autorské duo SKUTR a vznikla inscenace velmi efektní, řadou silných momentů disponující (Zlatý kolovrat, Holoubek, Vodník). František Němec, Jana Preisová, Jana Boušková, Taťána Medvecká, Iva Janžurová… Csongor Kassai byl v roli vodníka démonický, Pavla Beretová je skvostná ve všem. Nebojte se klasiky!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: