Uši KVRM aneb slyšeli jsme v dubnu – koronavirový speciál

Koronavirová epidemie uvrhla některé členy redakce do karantény venkovské chalupy. Zde, odříznuti od světa televize a sociálních sítí, objevili starý gramofon značky Tesla a štos LP desek v potrhaných obalech. Bůhví, kde se vzaly a kdo je kdy poslouchal, možná tu zůstaly po rodičích. Nebo si je hrála babička? Podstrčil nám je mstivý soused? No dobrá… možná jsou to naše guilty pleasure. Taky takové máte, ne?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tublatanka – Skúsime to cez vesmír (1987)

Druhé album bratislavských rockerů, kterým potvrdili předpoklad talentscoutů vydavatelství Opus, že tohle trio by mohlo konvenovat mládežníkům, kterým Elán připadá příliš popový. Chlapci tehdy důsledně drželi ústrojovou kázeň lidových krojů a děvčata z nich byla vedle. Leč… je spravedlivé dodat, že Tublatanka působila na tuzemské rockové scéně pozdních osmdesátek jako zjevení, Maťo Ďurinda byl opravdu výrazným zpěvákem a uměl napsat chytlavé písničky. Třeba velký hit Dnes, cajdák Dotyk rúžom na pohár nebo titulku Skúsime to cez vesmír (srandovní je ten basový rif vypůjčený od Lemmyho či Ďurindův nástup inspirovaný acceptovským Fast As A Shark). Tohle je v pohodě.

 

Elán – Nie sme zlí (1982)

Dnes hudební instituce, tehdy však kapela v plné síle. Album mnoha tváří, hudebních stylů, mnoha barev. Což nepochybně souvisí se skladatelským potenciálem zúčastněných… je tu hard rocková vypalovačka Kamaráti z pera Joža Ráže, bubblegummový popěvek Vymyslená napsal kytarista Jano Baláž, prim však drží geniální skladatel Vašo Patejdl, viz v jeho typickém rukopisu (i podání) Možeš ísť. Vlastně výborná muzika!

 

Hana Zagorová – Náhlá loučení (1986)

V první polovině osmdesátek se Hana Zagorová nechala zavřít do škatulky skotačícího diblíka spoluprací s duem Kotvald/ Hložek a na této desce, první od rozpadu pitvorného tria, je patrné tápání, jak dál. Cesta je naznačena písničkami Sbohem, dobrá firmo nebo Láska na inzerát, tedy vyprávěnkami, z nichž si v pozdějších letech vytvořila značku. A dodejme… již za tři roky populární a slavná zpěvačka podepíše petici Několik vět, čímž si vyslouží stopku (pravda, jen na cca půl roku, ale to tehdy pochopitelně nemohla vědět) a též zmínku v neuvěřitelném projevu Milouše Jakeše z Červeného Hrádku. Respekt!

 

Marika Gombitová – Volné miesto v srdci (1986)

Zpěvačka oslnivého talentu a tragického osudu. Šesté album přináší typický slovenský pop osmdesátých let. Tedy takový, který o třídu převyšovat scénu českou. Je tu velký hit toho roku Chlapci v pasci, duet s Vašem Patejdlem Uličný bozk a … vlastně je to fuk… Gombitová má tak fantastický hlas, že je úplně jedno, co zpívá.

 

Turbo – Turbo (1984)

V Československu osmdesátých let, bylo vydání jakékoliv desky s rockovou hudbou událostí a pro fanoušky žánru svátkem a platilo to i pro debut plzeňského Turba. Ztěžklá Tak dej mi s tím svátek, dodnes hraný hit Díky, já jdu dál, oplodňováky Smutek bláznů a Tam, kde bydlí vrány vystřelily partu k bigbítovým nebesům a Richarda Kybice k pozici kytarového boha (zde instrumentálka Růžový kavalír). Jo… takoví jsme byli!

 

Velkopopovická Kozlovka – Ve Zlatém slavíku jsme poslední (1984)

To bizarní uskupení, zdá se, stále existuje a stále objíždí kulturáky a městské slavnosti. Však v osmdesátkách se zhusta objevovalo v zábavných televizních pořadech. Srandaparta kombinující dechovku se swingem či ragtimem, však kladoucí důraz na pitvornou řachandu (na banjo tu hrával Eda Hrubeš, stačí?). Ale! Fragmenty některých textů si budu pamatovat do smrti. Třeba toho o potrestaném zloději: Nevěda, že děda má medvěda, vstoupil soused do světnice, ulekl se převelice, neboť to nečekal. Hodlal on bez dědova svolení, vypůjčit si devět stovek, takový to byl zlý člověk a tak se vloupat jal… A už ho medvěd tlapou mydlí…

 

Lenka Filipová – Zamilovaná (1981)

Klasicky vzdělaná kytaristka, milovnice poezie, té francouzské zejména… na debutu hned první velký hit… titulní Zamilovaná. Což je však cover francouzského písničkáře Francise Cabrela Je l´aime a mourir. Dobrá… prvním hitem byla písnička Mosty, duet s Karlem Zichem (a rovněž cover… Lost In Love zapomenuté australské party Air Supply), leč ta na téhle desce není. Zde ještě Filipová zpívá věci jiných autorů (ze dvanácti skladeb je hned pět předělávek… krom zmiňovaných třeba i Vraní blues… v originále Don´t It Make My Brown Eyes Blue Američanky Crystal Gayle, či pitomina Favorit, kterou jako Habanana nazpíval Afric Simone), později se bude věnovat vlastní tvorbě. Srandovní je, jak moc se mamince podobá současná hvězdička Lenny!

 

Kučerovci – Hrají a zpívají Kučerovci (1974)

O jejich popularitě v padesátých a šedesátých letech si mnozí dnešní muzikanti mohou nechat jen zdát. Kapela, založená v roce 1946, se věnovala interpretaci písní latinoamerických nebo tichomořských a to interpretaci co nejvěrnější (čili jakási world music, řeklo by se dnes). Singly s jejich Cucurrucucu, La Paloma, Rege Rege nebo Ave Maria, se prodávaly po statisících! S LP deskami to měli složitější, v té původní sestavě natočili vlastně jen tuhle. Jde o jakýsi pelmel písniček z Havaje, Kuby, Kolumbie, Indonésie, Tahiti… Zajímavost! A ještě… byť dnes již Kučerovci nehrají, svého času byli služebně nejstarší skupinou v ČR!

 

Alice – Gioielli Rubati (1985)

Je krásná tak, jak to umí jen Italky. A vlastně se jmenuje Carla Bissi. V jednaosmdesátém měla na festivalu v San Remu velký hit Per Elisa, pak snad ještě větší Una notte speciale. Tohle je její již páté album. Výrazně se na něm podepsal hudební skladatel a producent Franco Battiato. Pozor! Tohle není žádné italo-disco, které nám Komunista dopřával. Ostatně jen proto, že tomu jisté síly v šoubizu byly nakloněny. Alice to má hozené jinde, byť by se to z jejích počátků tak nemuselo zdát. Příjemné připomenutí a možná podnět k tomu, popátrat dál.

 

Lojzo – Lojzo (1985)

Prý Ľudový Orchester Jednoduchej Zábavy Obyvaťelstva. Ty by odpovídalo. Srandaparta z Bratislavy, zformovaná v roce 1981. Muziku k veselým textům patlá z kdečeho, najdete tu valčík, tango, hospodskou odrhovačku (tu hlavně). Dominantní zvuk akordeonu, rytmiku obstarává vozembouch. Charismatický zpěvák Marián Kochanský už bohužel není mezi námi. A tak si ho připomínáme největším hitem Anča, si drahá ako Volvo.

 

A co vaše guilty pleasure?

 

 

Štítky: