Uši KVRM aneb slyšeli jsme v dubnu

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V dubnu to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Citron – Radegast (1987)

Na počátku roku 1987 řešil ostravský Citron nepříjemnou patálii, zpěvák Standa Hranický si zlomil nohu. Kapela tedy narychlo povolala frontmana konkurenčního Vitacitu Láďu Křížka. A zbytek je historie. Mimořádně hlasově disponovaný pěvec působil jako naprosté zjevení, jeho vzlykavý projev neměl v tuzemsku (a možná nejen tam) obdoby. A tohle album patří ke klenotům historie českého heavy metalu. Tematické zaměření na slovanskou mytologii je v pořádku, hudebně je to germánský metal těch let, leč Křížek z toho udělal událost. Jeho další umělecké směřování je však na úplně jinou diskusi.

 

Lešek Semelka – Singly (2017)

Semelka býval v sedmdesátkách uznávanou personou progresivně rockové scény, prošel Modrým Efektem, Bohemií, založil si kapelu vlastní, pak přimkl se ke střednímu proudu. Ne vše, co v životě natočil, chcete poslouchat… na téhle kompilaci jsou i době poplatné zhůvěřilosti Dlouhý lán nebo Píseň o štěstí, ale! Skladby Šaty z šátků, Když dva nejsou a jsou nebo Zvláštní máma, to jsou prostě dobrý písničky. Nebo duety s Marcelou Březinovou Jak blázen před lidmi vypadám a To nemá význam. A kdyby pecku Jména, tehdy v osmdesátkách, dostal do ruky zápaďácký producent, mohl mít Lešek do smrti vystaráno. Semelka byl hitmaker a nadto zajímavý zpěvák a málo se o něm mluví.

 

Synkopy 61 – Formule 1 (1975)

Brněnská parta prodělala zajímavý vývoj… v šedesátých letech udivovala perfektně sezpívanými vokály v odpovědích na všelijaké ty The Hollies nebo The Beach Boys, ale v sedmdesátkách přitvrdila a přes období hard rockové (album Xantipa) dospěla až k progresivnímu rocku alb Křídlení či Sluneční hodiny. Tahle deska stojí někde na půl cesty, ovšem závěrečná třívětá kompozice Touhy s hlasem Oldřicha Veselého nepřipouští pochyby.

 

Brandee Younger – Brand New Life (2023)

Harfa není tradičním jazzovým nástrojem, nicméně… Brandee na ni jazz hraje. A protože harfenistek obecně mnoho není, je žádanou sidewomankou… jejích služeb už využili Lauryn Hill, Christian McBride nebo Robert Glasper. Ale ona točí i alba leaderovská. A tohle je úplná novinka. Inspirována je odkazem jiné harfenistky… Dorothy Ashby a Brandee se na ní nechává doprovázet jazzovým kombem. Zajímavé!

 

Brad Mehldau – Your Mother Should Know (2023)

Brad Mehldau hraje Beatles. Tím je řečeno vše. Dobrá… sólové album věhlasného (většinou) jazzového pianisty. A vybral si skladby ne až tak provařené… na první dobrou každý identifikuje I Am The Walrus, dál už jsem musel pátrat na albech Revolver, Rubber Soul nebo Magical Mystery Tour. A záverečná Life On Mars? je od Bowieho. Nahrávalo se živě, během koncertu v Paříži. Mehldau je génius.

 

… and now for something completely different…

 

V dubnu jsme se vypravili do nově zrekonstruované budovy Národní opery v Praze. Na balet! Představením byl program komponovaný z choreografií tří významných tvůrců moderního tance… Williama Forsytha (The Second Detail), Edwarda Cluga (Handman) a Wayna McGregora (Eden). Tedy… ne, že bych všechno chápal a všemu rozuměl, ale způsob, jakým lze promlouvat pohybem těla (když se to umí), je fascinující. To prostě čučíte s otevřenou hubou. A Národní opera je krásnej barák!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: