Uši KVRM aneb slyšeli jsme v červenci

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V červenci to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Esazlesa – Společnost psů (2017)

Prvotina chebských snivců. Poklidné, melancholické zpívánky, co chvíli explodují do zběsilé jízdy, by se vzápětí ztišily ku konejšivým smuténkám. Velmi naléhavé, velmi přesvědčivé, velmi dobré! Písnička V dobrém i zlém s hostující zpěvačkou Markétou ze sokolovských Negero je úžasná!

 

Jinjer – King Of Everything (2016)

Ukrajinská death metalová parta s potetovanou krasavicí Tatianou u mikrofonu. Pokreslená dračice kombinuje čistý, přirozený hlas s typicky deathovým murmurem a našinec se zdráhá uvěřit, že ty zvuky lezou z tak půvabného hrdélka. Mazec. Lepší i vidět. Fajn.

 

Lizzo – Cuz I Love You (2019)

S čokoládovou baculkou Melissou Viviane Jefferson je celkem sranda. Byť její figura není zcela konfekční, Lizzo se pouští do natáčení videoklipů, v nichž neváhá ukázat prádélko (a mnoho dalšího). Ovšem Lizzo je především slušná zpěvačka, zábavná raperka a zručná autorka písniček. Speciálně tahle deska se podívala až na šestou příčku Billboard 200. Hiphop, r&b a tyhle věci.

 

Michal Pavlíček – Pošli to tam (2018)

Bez fanfár a praporů vydal jeden z nejpozoruhodnějších muzikantů tuzemské scény sólové album. A vlastně se jedná o teprve druhou ryzí sólovku v jeho dlouhé a na nahrávky bohaté kariéře. Deska je to skvělá, žánrově pestrá. Střídají se tu instrumentálky s písničkami (zpívají Monika Načeva, Richard Müller, Vlasta Třešňák, Milly Honsová…), valivý bigbít se snivou romantikou… vše spojuje jasně rozpoznatelný Pavlíčkův tón. Ten chlap je génius!

 

Pantera – Vulgar Display Of Power (1992)

Texasští thrashers ovlivnili celou generaci metlošů a tahle deska speciálně. Jen málokdo uměl rify odsekávat jako Dimebag Darrell, jen málokdo uměl říznout do bubnů tak, jako jeho bratr Vinnie Paul (oba už jsou na Pravdě Boží… Dimebaga zastřelil přímo na scéně šílený fanoušek, Vinnieho loni zradilo srdce), o agresivním řevu Phila Anselma nemluvě. Zlatý časy!

 

… and now for something completely different…

 

Bolek Polívka nedávno oslavil sedmdesátku. Při té příležitosti odvysílala ČT Art záznam divadelního představení Šašek a královna, který byl pořízen v roce 1984 v Bránickém divadle pantomimy. Příběh o nezdravém vztahu despotické královny a jejího prohnaného šaška, napsal Polívka jen pár let předtím pro Divadlo na provázku. Legrace, při níž tuhne krev v žilách a úsměv v křečovitý škleb. Horor, u kterého se občas s úlevou zasmějete. Víc jen tolik: Bolek Polívka je génius!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: