Uši KVRM aneb slyšeli jsme v červenci

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V červenci to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

System Of A Down – System Of A Down (1998)

Takto to celé začalo… byť se parta zformovala v Los Angeles, jejími členy se stali příslušníci místní arménské komunity. Což je v muzice od začátku slyšet. Exotické nápěvy, asijské stupnice, zápaďáckým uším nezvykle znějící Serjův hlas. Prvním singlem se stala písnička Sugar, leč fanoušci si oblíbili hlavně pecku Spiders. Fanoušci… !? Už od tohoto debutu jich má kapela zástupy.

 

Toto – Toto (1978)

Rovněž tohle je debut později velice slavné kapely. Časopis Rolling Stone o desce sice uštěpačně poznamenal, že písně zde obsažené jsou toliko nosiči instrumentálních sól, leč komu dala historie za pravdu? Dokonalý mix popu (Manuela Run), funku (Girl Goodbye) a rocku (Rockmaker), vykoumané aranže, mimořádná muzikantská zručnost zúčastněných. Hned čtyři výborní zpěváci! A první hit… Hold The Line. Hraje se dodnes.

 

ZZ Top – Tejas (1976)

V první polovině sedmdesátek se texasané dostali do složité situace. Po veleúspěšné desce Tres Hombres (1973) vydali v roce 1975 půl živou/ půl studiovou splácaninu Fandango! a právě následující deska Tejas měla ukázat, co dál. Ukázala, že to půjde, že jejich boogie woogie lze zvolna modernizovat (pochopitelně v rámci úzkých žánrových mantinelů) a že řady fanoušků vousatého tria se budou rozrůstat. Čas to potvrdil.

 

The Gathering – Mandylion (1995)

Nizozemští doom metalisté se v počátcích poněkud hledali. Na debutu ještě jejich mikrofonu vládl stylový murmur, na druhém albu vyměnili zpěváka a podpořili ho ženským vokálem, ale až na trojce si to sedlo. To když angažovali pěnici Anneke van Giersbergen a dali jí neomezený prostor. Album se stalo žánrovým etalonem, kapela slavnou a Anneke hvězdou. Záhy bylo téměř nemyslitelné provozovat doom metalovou kapelu bez pseudooperních zpívánek. Ale! Tato poznámka se netýká The Gathering (neb ti se hned na dalším albu hnuli jiným směrem) a už vůbec ne uctívané Anneke (neb ta všechny ty Tarji hravě strčila do kapsy).

 

The Police – Flexible Strategies (2018)

Kompilace B stran singlů z let 1978 až 1983. Je zajímavá hned z několika důvodů… jednak ukazuje kapelu v jejich punkových počátcích (a freneticky ječící Sting v úvodní Dead End Job, to je fakt něco!), druhak nabízí zajímavé kontrasty. To když si spočítáte, že příkladně hitovka Message In A Bottle měla na béčku punkovou vypalovačku Landlord nebo že temná Invisible Sun nesla z druhé strany velmi podobnou instrumentálku Shambelle. Zajímavá zajímavost!

 

… and now for something completely different…

 

Jan Blažej Santini Aichl… geniální architekt/ stavitel přelomu sedmnáctého a osmnáctého století, Čech s italskými kořeny, jehož technicky zajímavé a především krásné stavby milujeme. Podnikli jsme za nimi již několik výprav, ta nedávná připadla na červenec. A vedla opět na plzeňsko, neb ve službách cicterciáckého kláštera v Plasích Santini také působil. Prohlédli jsme si hospodářské dvory Kalec a Hubenov, kapli Jména Panny Marie v Mladoticích a kostely ve Všehrdech a Kozojedech (tady jsme stihli i mši!). Nejvíc času jsme pak věnovali poutnímu místu Mariánská Týnice, neb tam právě probíhá tématická výstava, shrnující Santiniho působení v okolí Plzně. A byla to veliká krása!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: