Uši KVRM aneb slyšeli jsme v červenci

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V červenci to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Precedens – Doba ledová (1987)

Původně album vyšlo někdy v polovině osmdesátek, ve formě kazety a neoficiálně. Ovšem to na něm ještě zpíval Jan Sahara Hedl zcela jiný repertoár. Po jeho odchodu kapelník Martin Němec postrčil na forbínu sboristku Báru Basikovou a naskládal písničky nové. Pověst podivuhodné zpěvačky se rychle rozlétla světem a přispěchal Supraphon s nabídkou sólové desky, kterou by však vytvořil Michal Pavlíček. Ten ale odmítl s poukazem na to, že Basiková má svou, velice zajímavou kapelu… Precedens. A tak vlastně zapříčinil vznik alba, které zahýbalo tuzemskou novovlnnou scénou… Černá bohyně, Dívčí válka nebo píseň titulní… co k tomu? Kult!

 

Nebylo nás pět – Utrpení knížete Sternenhocha (2011)

Monotematické album, přesněji melodram, plzeňské, dnes už asi neexistující kapely. Jako předloha posloužil groteskní román Ladislava Klímy Utrpení knížete Sternenhocha, jako texty pak úryvky z něj. Vyšlo na undergroundové značce Guerila Records, čili modří si partu hudebně zařadí. Pozoruhodné!

 

Scorpions – Face The Heat (1993)

Počátkem devadesátek hýbaly rockovou scénou jiné styly, než byl škorpíkovský rockmetal a slavní Němcové museli reagovat. Naštěstí neuhnuli k (v té době ultrapopulárnímu) grunge, to by jim asi nikdo nevěřil, nýbrž napřeli své snažení ke zvuku amerických popmetalových part té doby… Queensrÿche nebo Bon Jovi. A vzniklo sympatické album, které uposlouchají i nefanoušci kapely. První deska bez basáka Francise Buchholze. Nahradil ho krajan Ralph Rieckermann. Fajn je to.

 

Dagmar Voňková – Archa (2020)

V listopadu 2018 vystoupila Dagmar Voňková na jedinečném koncertu v divadle Archa. Představila na něm své písně v doprovodu all stars bandu, v němž se sešli Lenka Dusilová s Beatou Hlavenkovou a Dorkou Barovou, Jiří Slavík s Milošem Dvořáčkem či Oskar Török s Marcelem Bártou. O dva roky později byl záznam vydán na značce Animal Music. Na tom koncertu se prý dlouho a vestoje tleskalo. Úchvatné!

 

ZZ Top – Eliminator (1983)

28.7.2021 zemřel Joseph Michael Hill, zvaný Dusty, baskytarista slavných ZZ Top. V kapele strávil dvaapadesát let a užil s ní spousty slávy. Muzikantem byl velmi nenápadným, hrál jednoduše, úsporně ale… mrdalo to jako sviňa! Nechť jsou ti nebesa nakloněna, Dusty! K tryzně vybral jsem album z požehnaného období. Nejspíš ho všichni znají skrz naskrz. Pecku Gimme All Your Lovin´ určitě.

 

… and now for something completely different…

 

Bylo nám potěšit se na festiválku Pokořen v Litoměřicích. Pokračovatel slavné přehlídky alternativní hudby, Litoměřického kořenu, letos odehrál se počtvrté? Popáté? Je to jedno… do Liťáku hodláme jezdit nadosmrti. Festivalu, či své. Protože tak příjemnou, rodinnou atmosféru jinde jsme nezakusili. Kdo nám hrál? Výborná dechovka Merbo trubky, živelný Choroš, půvabné Zuby nehty, pozoruhodné Sudy potu. A taky Garáž a Jiří Konvrzek. A další. A bylo i divadlo. A promítal se film Králové videa. Byl o videopirátech, rychlodabérech a vůbec počátcích videoprůmyslu v Československu. Sranda. Víte, co byl rychlodabing? To jeden člověk namluvil celý film, všechny role. Třeba hlasem Ondřeje Hejmy, Ondřeje Neffa nebo Dany Hábové. Rocky, Terminátor, Rambo, Komando… všechny ty akčňáky… my na to koukali s otevřenou pusou. Čas malin nezralých.

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: