Uši KVRM aneb slyšeli jsme v březnu

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V březnu to tedy byli…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zelenáči – Oheň z dříví eukalyptu (1982)

Hned první březnový den odešel do muzikantského nebe Honza Vyčítal, zpěvák, songwriter a karikaturista. Chlapík s výraznou vadou řeči, ze které si však udělal značku. A ze které si dělal legraci. Honzu jsme si připomněli nahrávkou party, kterou v polovině šedesátých let spoluzakládal. Tehdy se jmenovali Greenhorns, pak komunista rozhodl, že to budou Zelenáči. Nevadilo to… parta se tvrdošíjně držela českými texty maskované americké lidovky. Nebo lidovky australské, jako na tomto albu. Mnohé z těch textů napsal právě Honza. R.I.P.

 

Kinga Glyk – Dream (2017)

Čertví o čem sní dvacetiletá děvčata. Nejspíš nikoli o tom, že budou instrumentální jazzovou hvězdou. Kinga Glyk však takový sen žije. Čtvrté album natočila s hvězdnými kolegy… saxofonistou Timem Garlandem, pianistou Nitaiem Hershkovitsem (dělává s Avishaem Cohenem!) a bubeníkem Gregem Hutchinsonem. Materiál si napsala sama, vypůjčila si toliko od Erica Claptona (Tears In Heaven) a Jaca Pastoriuse (Teen Town). Výsledek? Jazzový mazec s brilantní, zvonivou basou! Tu holku prostě musíte milovat!

 

Nevell – For A Colorful Soul (2020)

Nevell je fusion parta, sdružená okolo megašikovné bubenice Aniky Nilles. Ta udělala kariéru prostřednictvím videí na You Tube, pak si postavila kapelu. Kvartet mydlí jazz-funk-rock-pop, hraje to jak blázen a našince znovu a znovu napadá, že stát se hvězdou je (v současné záplavě fantastických muzikantů) jen a jen věcí náhody.

 

Elise LeGrow – Playing Chess (2018)

Debut třicetileté Kanaďanky, poskládaný z coverů písniček, jež vycházely v padesátých letech na legendární gramofonové značce Chess Records. Čili tu najdete pecky Bo Diddleyho, Chucka Berryho, Etty James a dalších, dnes už leckdy pozapomenutých hvězd. Mísí se tu jazz, soul, blues, Elise disponuje příjemným, vzadu lehce nakřáplým hlasem. Jo, todle de!

 

Dire Straits – Communiqué (1979)

Bývávaly doby, kdy bychom se do krve hádali, že nejlepším kytaristou ever je Mark Knopfler. Dobrá, asi není, ostatně, jak to měřit, že? Nicméně, Markovu kytaru poznáte po třech tónech, možná jenom dvou, tak osobitý je jeho hráčský rukopis. A kolik takových znáte? Z téhle desky (a je druhá v diskografii londýnských rockerů) jsme bývali úplně vyndaní. Where Do You Think You´re Going? Wau!

 

… and now for something completely different…

 

Celá ta situace okolo čínského viru je fakt megavopruz, to se asi shodneme. Ale! Našinec si najde i radosti v té mizérii. Příkladně vysílání Mall TV, respektive jejich projekt Kulturažije. Zde jsou totiž k vidění záznamy divadelních představení, anebo improvizované koncerty známých kapel. Stýská se vám po Mňáze? Tu máte jejich hraní ze zkušebny. Rádi-li Kapitána Dema? Tu je jeho pandemický koncert z Paláce Akropolis. Jste spíše na klasiku? Zahraje vám pianista Ivo Kahánek v doprovodu Pavel Haas Quartetu (všichni pochopitelně v rouškách). A můžete si dát i PSH, WWW, Zrní nebo Hentai Corporation. A pak je tu divadlo… nemůžete sehnat vstupenky do Dejvického? Tak si pusťte jejich Černou díru nebo pokus o operu Kouzelná flétna. Klasika? Pojďme na Maryšu nebo Marii Stuartovnu. Něco alternativního? Zkuste Divadlo NoD. Humor? Je tu Bolek Polívka, Adéla Elbel nebo Divadlo Sklep. Prostě… kultůra až voči přecházej. A ještě poznámečka… je to sice všechno zadara, ale zasláním libovolného poplatku podpoříte charitu, nebo i umělce samé. Jo! A určitě si pusťte Společenství vlastníků v podání divadla Vosto5!

 

A co si hrajete vy?

 

 

Štítky: