Uši KVRM aneb slyšeli jsme v lednu…

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V lednu to tedy byli…

Michal Pavlíček po téměř deseti letech přišel konečně s novou sólovou nahrávkou. Ovšem pojal ji velkoryse. Na 3CD Srdeční záležitosti (2010) najdete jak bigbítové písničky, tak i instrumentální akrobacii. Spodky jsou jasné… Martin Ivan basa, Milda Meier bubny… ale! Vedle Moniky Načevy, Báry Basikové a Ivy Marešové tu zpívá i Radek Škarohlíd, takto frontman kapely Hentai Corporation! Blahopřejeme!

Janis Joplin je zpět! Hipísácká princezna reinkarnovala do americké zpěvačky a kytaristky Susan Tedeschi. Alespoň dle alba Back To The River (2008) soudě. Týž nakřápnutý hlas, týž soul-bluesový feeling. Vhodné ku poslouchání do auta. On The Road.

Požehnaná sedmdesátá! V sedmé dekádě vedl pianista Chick Corea fusion partu Return To Forever. Jejich bezejmenný debut z dvaasedmdesátého definoval nové standardy jazzové i rockové hudby. Rytmiku tu obstarávají Airto Moreira na bicí a Stanley Clarke na basu, u saxofonu Joe Farrell, zpívá exotická Flora Purim.

A právě Stanley Clarke se v roce 2008 spojil s dalšími velmistry tlustých strun… Marcusem Millerem a Victorem Wootenem. Pod hlavičkou SMV natočili desku Thunder (2008). A je to záležitost naprosto neuvěřitelná! Tři famózní basy ve fusion – jazz – funky jízdách!

Britští dinos Marillion to nevzdávají, nejčerstvější nahrávku (šestnáctou studiovou) pořídili předloni. My však poslouchali desku Somewhere Else z roku dvoutisícátého sedmého. Do poněkud depresivní zimní nálady sedla dokonale. Je melodická, bolestná, až skoro monumentálně nostalgická, pomalá.

Půvabná slovenka Jana Kirschner představila loni světu novinku Krajina Rovina. Nahrála ji pod producentským dohledem Eddieho Stevense a všichni jsou z ní tak trochu paf. My též.

Holden… úřadující vítězové Hitparády KVRM disponují nahrávkou A Thing Between (2010). Odvázané písničky, z nichž každá by mohla být hitem. Výborný zpěvák, místo sólové kytary housle. Holden velmi dobře!

David Byrne působil v 70. letech v kapele Talking Heads a Brian Eno v Roxy Music. Na albu Everything That Happens Will Happen Today (2008) se dali dohromady náhodou, jak sami říkají: This record was born as a dinner conversation. A tak na nás i působí – lehce, nenásilně, pohodově, pozitivně a dá se poslouchat i jako kulisa. Není v tom žádná uhýkanost a diskoelektronika z jejich předchozích počinů. Ostatně je to už nejmíň 40 let, co oba hudebně působí a za tu dobu se (si) už vyhráli.

Trumpetista Eric Truffaz byl vždy o krok napřed. Neúnavný experimentátor a hledač vydal loni skvělou desku In Between. A zas mu všichni koukají na záda. Nu jazz!

… and now for something completely different… o Brynu Terfelovi i Georgu Fridrichu Händelovi už v našich přehledech byla řeč. Jenže se nám dostalo do uší album (Händel Arias – 1997), na němž welšský baryton zpívá velikánovy operní árie. Juda Makabejský, Samson, Mesiáš… Doprovází Skotský komorní orchestr pod taktovkou Sira Charlese Mackerrase. Velmi pěkné!

A co si hrajete vy?

Štítky: