Uši KVRM aneb slyšeli jsme v květnu…

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-​​li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V květnu to tedy byli…

 

George HarrisonLet It Roll: Songs by George Harrison (2009)… to je ucelená vzpomínka na celou kariéru George Harrisona a tím i na nesmrtelné Beatles. Velmi mile poslouchatelná pocta snad nejméně nápadnému Broukovi.

 

Dodos Time To Die (2009). Druhý počin hudební trojice ze San Franciska… kytara, bicí, jemný zpěv a nově i vibrafon. Uchu lahodná směsice kytarového rocku, folku i punku. Vhodné k poslechu do auta, k vaření, jako kulisa na večírek i jen tak do uší.

 

A protože se těšíme na Litoměřický Kořen… DvaFonók (2008)… ačkoliv je album z roku 2008, na internetu se tato dvojice stala hitem teprve na přelomu letošní zimy hlavně díky videoklipu Nunovó Tango. Sami sebe charakterizují jako Non-exist nations folklore, neboli „Folklór neexistujících národů“. Rozhodně stojí za poslech, je to ujeté a přitom brilantní, kakofonické a přitom taneční.

 

Do oficiálního vydání druhého alba Black Country Communion zbývá ještě pár dní, ovšem my už ho máme plnou hlavu. Není to pochopitelně žádná hudební revoluce, nýbrž obrovsky natlakovaný bigbít ala (dejme tomu) Whitesnake, postavený na výrazných rifech a skvělých muzikantech. Domníváme se, že 17.července zažije Loket velké chvíle!

 

V jazzu nebývá zvykem aby na kontrabas hrála dívka. Velmi neobvyklé je, když u toho i zpívá. A vypadá-li při tom jako princezna z Pohádek tisíce a jedné noci, jedná se o naprostý unikát. Řeč je o Esperanze Spalding, sedmadvacetileté američance, jež od doby, kdy se objevila na scéně, sbírá jedno ocenění za druhým. V kuloárech se sice živě diskutuje, zda jsou důvodem kvality hudební či nepřehlédnutelný sex-apeal, my se ale po poslechu alba Esperanza (2008) přikláníme k první variantě.

 

Rockové, ryze instrumentální desky, bývají většinou pěkná nuda (zejména sólovky kytarových onanistů). Výše uvedené ovšem ani zdaleka neplatí pro uskupení Gordian Knot, projekt postavený basistou amerických Cynic Seanem Malonem. Jejich první album z třiadevadesátého je fantastickou kolekcí komplikovaného, složitě strukturovaného, přitom však velice chytlavého bigbítu. Aby ne… pod nahrávkou jsou podepsáni také Trey Gunn (King Crimson) či John Myung (Dream Theater) hrající na obskurní mnohastrunné kytary Chapmann a Warr.

 

A bez zpěvu se obejdou i texasané This Will Destroy You na čerstvém albu Tunnel Blanket (2011). Používají ovšem odlišné prostředky… emoce prýštící z týraných kytar, zvukové stěny, jež posluchače zcela zavalí, pohltí, pozřou…

 

Polští blackoši Behemoth platí na scéně extrémního metalu za obrovské hvězdy. Není divu, deska Evangelion (2009) je divokou jízdou po temných zákoutích podsvětí. Hutný, intenzivní nářez. Jako, když stojíte v tunelu tváří v tvář rozjetému rychlíku. Nebo samotnému Luciferovi.

 

Jazzový drum´n´bass s vůní orientu. World music nu-jazz. Janže ta kapela je z Prahy, jmenuje se Sato-san to, tvoří ji trumpetista Oskar Török, basista Jaromír Honzák, bubeník Thom Herian a loni debutovala nahrávkou Salep. Povedená záležitost!

 

… and now from something completely different… bohové, králové a démoni… právě v takových rolích většinou exceluje německý basista René Pape. I nahrál je za doprovodu drážďanské filharmonie na album Gods, Kings And Demons (2008). Faust, Mefistofeles, Don Carlos, Boris Godunov a také Vodník z Rusalky. René Pape má hlas jako zvon!

 

A co si hrajete vy?

Štítky: