Uši KVRM aneb slyšeli jsme v dubnu…

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V dubnu to tedy byli…

 

Umřel Mike Starr, baskytarista, zakládající člen Alice In Chains. Party, kterou úplně zničily drogy. Ale právě divoký život z nich udělal ikony. Být rockovou hvězdou je velmi nezdravé. Grungeové věrozvěsty si připomínáme albem Dirt (1992). Budiž ti země lehká Miku.

 

Pianista (a klávesista) Ondřej Kabrna loni debutoval pod hlavičkou Ondřej Kabrna Trio deskou Timeways. Na basu tu hraje Kuba Antl, na bicí Lukáš Pavlík. Velmi poslouchatelná nahrávka! Nedávno jsme měli to potěšení vidět chlapce live a byl to moc příjemný večer.

 

Italský varhaník Alberto Marsico je ve světě jazzu velmi respektovaným pojmem stran Hammondů. V roce 2002 natočil s kytaristou Romanem Pokorným a bubeníkem Pavlem Bady Zbořilem triovou desku. Výbornou desku! Skvělou desku! I kvůli hostování Dana Bárty.

 

Horkýže slížeKýže sliz (2002). Proč? Jen tak pro radost.

 

Zpráva, že kultovní skupina Vltava obnovuje činnost vyvolala v našich řadách rozčilené reptání. Anonce, že táž zanedlouho zavítá do Karlových Varů napnula nám nervy k prasknutí. Tolik se těšíme. Počítáme dny při poslechu alba Mládí i tak velkou lásku bere s humorem (1994). Je tady Kapitán Pejsek, Prasátko, Kozí andante…

 

Multižánrový bicman Stanton Moore hrával (a hrává) se spoustou lidí, v různých uskupeních. V polovině devadesátek postavil v rodném New Orleans jazz-funky partu Galactic. V roce 2003 s ní natočil výbornou desku Ruckus. Velkým objevem je pro nás zpěvák Theryl DeClouet!

 

A Galactic ještě jednou… tentokrát rok 2007 a deska From The Corner To The Block. Regulérní hip hop, ovšem s minimem samplů, smyček a scratche. Živá kapela, důrazný Mooreův beat, střídající se rapeři. Neuvěřitelně zábavná věc!

 

Natěšeni na koncert Petr Kalandra Memory Bandu, probírali jsme se diskografií Marsyas. Ti jsou obecně považováni za kapelu folkovou, ovšem už nahrávky z první poloviny osmdesátých let je usvědčují ze silného blues-rockového cítění (koncem osmdesátek to byl regulérní bigbít, ale to je jiná kapitola). Ostatně, že zpracovali emersonlakeandpalmerovskou From The Beginning (Studená koupel) také o něčem svědčí. Milujeme album Kousek přízně (1981), prakticky autorskou desku Zuzany Michnové.

 

A milujeme i nahrávku Jen tak (1984). Písnička Podzim je úplně nejvíc nejlepší písnička o podzimu, co jich jen na světě je.

 

… and now from something completely different… v roce 1892 přijel Antonín Dvořák do New Yorku, aby se tu ujal funkce ředitele Národní konzervatoře. O rok později měla premiéru jeho nejslavnější (a poslední) Symfonie č. 9 e moll „Z nového světa“. Dvořák v ní zpracoval své okouzlení novým prostředím a novou hudbou. Byla z toho tehdy velká sláva, hotový triumf. A trvá dodnes. Poslouchali jsme nahrávku Slovenské filharmonie z roku 1973. Řídil Zdeněk Košler.

 

A co si hrajete vy?

Štítky: