Uši KVRM aneb slyšeli jsme v červenci…

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-​​​​​​li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V červenci to tedy byli…

 

Čtyřiadvacetiletý jazzový pianista Tigran Hamasyan je původem Armén. Což je v jeho hudbě pochopitelně cítit. Zvláště, doplní-li na albu New Era (2007) jeho sidemany Francoise (bass) a Louise (bicí) Moutinovy hráč na arménské píšťaly Vardan Grigoryan. Je-li toto nová éra jazzu, čekají nás požehnané časy!

 

Jazzový punker John Zorn se svým kvartetem Masada natočil v devadesátých letech sérii deseti experimentálně jazzových alb inspirovaných židovskou kulturou. Na prvním z nich, Alef (1994), se odehrávají velké věci! Principálův saxofon se za hromobití bubeníka Joeyho Barona pouští do nelítostných bitek s trumpetou Davea Douglase. Basista Greg Cohen se to nadělení snaží udržet pohromadě. Nářez!

 

Zpěvačka (a také herečka) poppunkových Blondie Debbie Harry oslavila v červenci neuvěřitelných šestašedesát! Doby, kdy její tvář shlížela z titulek pánských časopisů a kdy vcházela do snů uhrovitých punkerů, jsme si připoměli albem BlondieParallel Lines (1978). Přineslo tehdy řadu pěkných písniček (Picture This, Hanging On The Telephone, Sunday Girl), ovšem dvacet miliónů jeho kopií prodal především diskotékový megahit Heart Of Glass. Osvěžující.

 

Dívčí dvojka Čokovoko je prý nejsyrovější a nejznámější z netalentovaných brněnských kapel. Dělnice černého humoru, amazonky nevkusu, raperky bez flow a rytmusu… nás zcela rozebraly na jistém oblíbeném festiválku v Litoměřicích. Od té doby pravidelně sjíždíme jejich DIY debut Best Of Čokovoko (2008), jež je ještě stále zcela zdarma ke stažení na webu.

 

Pražské mnohahlavé uskupení Moberg Ensemble si na desce Dybych věděl… (2006) po svém upravuje české a moravské lidové písničky. K teskným nápěvům přimíchává seversky znějící vícehlasy či africké perkuse. Hudba je to velmi živá a životná, tradiční a přece nová. World music.

 

Při poslechu alba Back To Black (2006) britské zpěvačky Amy Winehouse jen nevěřícně kroutíme hlavou. Taková škoda!

 

Američtí glamrockeři Twisted Sister se letos měli stát jednou z hvězd festivalu Masters Of Rock ve Vizovicích. Tak dlouhou cestu jsme nevážili, nicméně… zmalované bárbíny připoměli jsme si albem Come Out And Play z pětaosmdesátého (vinyl má půvabý otvírací obal). Jako host se tu mihne i Alice Cooper. Inu… vrána k vráně…

 

Čas je hlavním tématem alba Time Control (2007) mezinárodního uskupení Hiromi´s Sonicbloom, soustředěného okolo japonské pianistky Hiromi Uehara (jasně, že už jsme o ní psali). Nahrávka přináší divokou fusion jízdu, jíž dělá ještě divočejší úžasný nadžánrový kytarista David Fuze Fiuczynski.

 

David Koller loni přišel s novou sólovou deskou Teď a tady. Třetí v pořadí (alba Kollerbandu nepočítáme). Nesklidil za ní jen samé pochvaly. Ale nám se stejně líbí.

 

… and now for something completely different… zalovili jsme hluboko v archívu a sfoukli prach z pětialbového souboru (řeč je o klasickývh vinylech) Koncerty mistrů. Nahrávky moskevského vydavatelství Melodija přinesl v roce 1984 na český trh Supraphon. Krabice obsahuje skladby P.I. Čajkovského, W.A. Mozarta či J. Brahmse v podání houslových virtuosů Davida Oistracha, Vladimira Spivakova a Leonida Kogana. Za doprovodu Moskevské státní filharmonie ale i Clevelandského symfonického orchestru. Je příjemné občas sejmout z gramofonu háčkovanou dečku od babičky. Mimochodem… v roce 1984 stál zmíněný komplet rovných 100 korun.

 

A co si hrajete vy?

Štítky: