Uši KVRM aneb slyšeli jsme v březnu

Chceme Vám touto rubrikou sdělit, naši milí čtenáři, co že nám nejčastěji zní v uších, když po večerech KVRM chystáme. Stanou-li se Vám následující řádky inspirací, budeme mít radost. V březnu to tedy byli…

 

Tvářičku má jako mončičák, ale za pianem mění se v ninju. Japonská klavíristka Hiromi Uehara bývala zázračným dítětem a byla jí předpovídána velká budoucnost na poli klasické hudby. Sběhla k jazzu, ale i v něm září jako supernova. Hraje v několika kapelách, taky ve fusion partě Hiromi´s Sonicbloom. Jejich úpravy známých pecek Beyond Standard (2008) jsou výborné. A našince potěší, že Hirominým dlouholetým spolupracovníkem je slovenský bubeník Martin Valihora.

Už pětatřicet let hrají stále dokola jednu a tutéž písničku. Přesto bývá každé další album Motörhead přijímáno s nadšeným rykem. Nejinak je tomu s The Wörld Is Yours (2010). Šťavnatý hovězí stejk… to jsou Motörhead. Neskutečný dědci!

Jmenuje se Gabriele Susanne Kerner, ale svět ji zná pod uměleckým jménem Nena. Německá zpěvačka, jež v třiaosmdesátém zbourala hitparády peckou 99 Luftballons z debutového alba. Tehdy jí byla Evropa malá, ale pak už to šlo jenom dolů (nepočítáme-li záblesk písničky Anyplace, Anywhere, Anytime, duet s další divou 80s Kim Wilde z roku 2003). A proč právě Nena? A právě v březnu? Protože měla narozky!

O té kapele se tvrdilo, že se v ní sešli nejlepší studioví muzikanti Ameriky. Desky na nichž účinkovali v roli hostů, počítají se ve stovkách. Přesto si američtí rockeři Toto našli čas i na svou vlastní tvorbu. A třeba právě album IV z roku 1982 bylo skvělé a výrazně zabodovalo v hitparádách celého světa. Ostatně, písničku Africa hrají rádia dodnes.

Desátého dubna přijedou do Prahy Slayer, je tedy třeba rozcvičit krční svalstvo, by nedošlo v kotli k namožení, či (nedejbože) zranění. S americkými zabijáky máme letitý a pevný vztah… pevnější, než s ostatními z Big4 (Metallica, Megadeth, Anthrax). Poslouchali jsme album Seasons In The Abyss (1990). Možná není nejlepší, ale máme ho nejraději.

A právě Megadeth budou Slayerům pražskou O2 Arénu otevírat. I oni měli v devadesátém roce desku… Rust In Peace. Zajímavé srovnání. Pravda, hitparádově Zrzoun Dave své vražedné bratry zválcoval, ale když… Ať tak či tak, tehdy byl trash metal na vrcholu.

Protože byl odtajněn lineup sokolovského rokbíče, zahájili jsme horečné přípravy. V jejich rámci přišla na přetřes nahrávka Until We Die (2009) divoké smečky Pipes And Pints. Troufáme si tvrdit, že počátkem června to bude na koupališti v Sokolově stát za to!

Naproti tomu… nikterak nás neoslnili Nightwork kompletem Respectmaja Reedition (2009), což je debutová deska plus nějaké ty rarity. Monkey Business jsou halt Monkey Business a Sexy Dancers byli halt Sexy Dancers.

… and now for something completely different… Má v sobě půvab Amelie z Montmartru. Krásná. Andělský hlas. Francouzská sopranistka Patricia Petibon nahrála loni album italských barokních árií (Sartorio, Stradella, Scarlatti, Vivaldi…). Jmenuje se Rosso a je… prostě úžasné! Stará hudba, v podstatě však world music. Patricii na něm doprovází Benátský barokní orchestr dirigovaný Andreou Marconem.

… and now for something very special… O cyklu symfonických básní Má vlast už jsme psali, ale! 5. června 1939, tedy krátce po vzniku Protektorátu Čechy a Morava, vysílal Český rozhlas v přímém přenosu z Národního divadla v Praze Smetanovo nejslavnější dílo v nastudování dirigenta Václava Talicha. Jedinečný záznam večera byl objeven v archívu Norského rozhlasu, zrestaurován a v roce 2009 vydán na CD. Pohnutá doba dala hudbě nový význam a když v závěru obecenstvo zpívá národní hymnu… !!!

A co si hrajete vy?

Štítky: