Ty syčáci v Paderewském

Dar rozvázat jazyk sobě i svým posluchačům měl Váša už za dob Z kopce, ve výrazu Syčáků ho ale dovedl ještě mnohem dál. Tělo se vlní, jazyk kroutí a huba vyvádí tak, až se motají kola. Málokdo umí brány nakumulovaného introvertství v člověku otevřít tak snadno a přirozeně jako Petr Váša a jeho Ty Syčáci – Tomáš Fröhlich a Petr Zavadil.

V tvorbě Těch Syčáků je zapotřebí hledat nejen rozkošnosti intelektuální, ale souběžně se radovat také z obnažené obyčejnosti, oslavy jednoduchosti a osvobozených pudů. Syčáci dovádivě bortí jakoby jen z bláta vybudované hradby svého projevu, s rozkoší se vysmívají sami sobě a zároveň samolibě opěvují vlastní vyvolenost. Jejich jedinečnost tkví v tom, že se nebojí žádného výrazu a napříč styly se pohybují hladce a s drzou samozřejmostí.

Syčáci v sobě mají obsaženou všechnu krajnost a jejich producírování se mezi styly je skutečně obdivuhodné. V loňském roce natočili už svoje páté album. Po deskách: Máj v dubnu (2000), Lék a jed (2001), Lišák je lišák (2005) a Bum bum bum (2008) přišla na svět v roce 2010 Krása.

 

Karlovy Vary, Klub Paderewski – scéna Husovka, úterý 19. 4. 2011, 19.30 hod

Štítky: