Top Dream Company: Milujeme funk!

Pražská funková kapela Top Dream Company vyrazila na svou klubovou šňůru. Začala v plzeňském klubu Buena Vista a má za sebou další velká česká města. Na jejich seznamu nechybí ani Karlovy Vary. Sem zavítají 11.3. do Klubu Paderewski. A jak to v kapele funguje? O tom jsme se bavili s bandleaderem Petrem Harmáčkem.

 

O čem nejvíc zpíváte? Zaměřujete se především na politiku? (Topolánky, XStát)

Tak zaprvé, zdravíme všechny ve Varech! Většina našich písní je o životních událostech, které nás v životech nás samých potkávají. Vyjadřují naše příběhy, postoje a životy. Jsou o lásce, oslavách, o nás, o funku, o muzice, holkách atd. Vždy vyjadřují nějaký náš příběh, který nás v životě potkal. Na politiku se neupínáme, spíš tu a tam nám proletí před nosem stav naší české společnosti, který politika ovlivňuje a tak nás napadne nějaký textík, kterým chceme na něco upozornit, předat zprávu a pohled odjinud než z médií.

 

Není problém se na něčem domluvit, když má kapela deset členů?

Tak ono je to s tou komunikací občas těžké Je nás 10 a musí fungovat vzájemný respekt. Každý v kapele musí pochopit svojí roli a tu plnit nejlépe jak dokáže. Samozřejmě, nějaké malichernosti probíhají, ale tomu se nevyhnete ani v menších obsazeních. Pro nás je základ, že milujeme muziku, osobně se máme rádi a to nás posouvá dál.

 

A jak to máte se zkouškami?

To je velmi složité. Každý z nás hraje v jiných projektech a musíme se domlouvat s předstihem, avšak kluci jsou profesionálové a chodí na zkoušky připraveni, za což jim děkuji.

 

K jakému žánru nejvíce tíhnete?

Milujeme Funk! Víte, ono nejde o styl, ale o to, že Funk je přístup k hudbě jako takové, musíte do toho vlítnout plnou energií, jinak to nesepne. Samozřejmě vychází to z gospelu, soulu, je to postavený na groovu, ale pokud do toho nedáte plnou palbu, nefunguje to!

 

Na turné vyrážíte bez předkapely, z jakého důvodu? (Nepodařilo se vám najít nějakého hudebního spřízněnce?)

Funky, když frčelo ve světě, tak tady byla normalizace a tady jediný, co se tomu blížilo, byl Janečkův infantilní discopop, takže to tady zatím nemá tak silné kořeny, jako bigbít. Ale v některých městech máme spřízněné kapely, které máme rádi, a když je možnost, tak je oslovíme. Fakt se to tady pomalinku zvedá a já jsem za to moc rád. Energické hudby není nikdy dost.

 

Musím ocenit vaše videoklipy, jsou vtipné, originální. Kam chodíte na nápady?

Klipy vymýšlíme sami a pak je předáme kolegům kameramanům a ti si je rozpracují k obrazu svému. Naposledy třeba Adamu Kollerovi, který nejen, že hraje s tátou super na bubny, taky natáčí pěkné klipy.

 

Kdo v kapele skládá texty k písním?

U anglických jsme dříve oslovovali naše kamarády ve Státech, jako třeba Teda Whanga, Simona Francise, Davida Murphyho a další. Ale postupem času jsem zjistil, že stejně jako u českých, je nejlepší si ty texty psát sám. Ono doopravdy, když chceš něco člověku předat a sdělit, musí to jít z tebe!

 

Už máte za sebou část tour, jak to zatím vypadá?

Vypadá to skvěle a my si to strašně užíváme. Poznáváme čím dál tím více fanoušků a fajn lidí. Nevím, čím to je, ale lidi jsou úžasně pozitivní a to je to, co nás tankuje. Moc se těšíme k vám J. Doufám, že všechny předešlé koncerty trumfnete…

 

Máte nového zpěváka. Jak to vaší kapelu obohatilo?

No, zatím je to student a moc peněz nemá JJJ . Jakub Vaňas je ale velmi talentovaný energický zpěvák, který žije funky muzikou a miluje jí a to je podstatný. Bez toho to nejde. My jsme za to rádi, velmi rychle zapadl a už s námi natočil během 3 měsíců 2 klipy (So Dance, X stát).

 

Co chystáte do budoucna?

Na podzim chystáme vydat EP Funk You! Ano, bude to vinyl a mě osobně se splní dětský sen, vydat desku na vinylu.

 

Text: Stáňa Wolfová

 

Top Dream Company – So Dance

Štítky: