Therese Anne Fowlerová – Z jako Zelda

Máš mě uctívat, to má být tvou jedinou touhou…. Kdy se staneš někým, kdo si zaslouží, aby byl mou prioritou?

 

Psal se rok 1918 a mladičká Zelda Sayreová, dívka z nóbl rodiny úctyhodného alabamského soudce, se zamilovala do armádního důstojníka. V Evropě právě končila nejstrašnější válka v dějinách a z trosek povstávala nová společnost, leč v Montgomery, na americkém Jihu, ženy stále ještě oblékaly šněrovačky a obklopeny černým služebnictvem pečovaly o blaho manžela – živitele. Jenže bohémský poručík Francis Scott Fitzgerald byl, ve srovnání s místními mládenci, tolik jiný. Jeho touha stát se spisovatelem, či vlastně… jeho přesvědčení, že se narodil pro dráhu spisovatele, Zeldu fascinovalo.

 

O pár let později už manželé Fitzgeraldovi patřili k ozdobám a hybatelům veřejného života newyorské intelektuální smetánky. Divoké večírky, alkoholové excesy, milostné eskapády plnily stránky bulvárních novin. A takové vzahy nekončívají šťastně…

 

Fiktivní životopis malířky, tanečnice a spisovatelky Zeldy Fitzgeraldové, manželky slavného romanopisce a scénáristy. Dvacátá léta, zlatý jazzový věk, rodící se symbióza bulvárních plátků a celebrit. Mladí manželé, ambiciózní umělci. Alkohol, drogy, nevěry, násilí. Kdo koho využíval, kdo koho ničil? Skvělá věc! Výborné čtení! Nedáte z ruky!

 

Z anglického originálu Z: A Novel of Zelda Fitzgerald (2013) přeložila Olga Walló (2014)

 

 

Štítky: