Tara Fuki v Galerii

Po více než třech letech se do Karlových Varů vrací violoncellové duo Tara Fuki, které tvoří dvě energické zpívající violoncellistky původem ze severní Moravy Andrea Konstankiewicz-Nazir (*1972; BOO, Rale, Kubilai Khan Investigations) a Dorota Barová (*1975; Chorchestr, Asyl Akt, Kuzmich Orchestra, Vertigo Quintet). V současné době nehrají v Čechách příliš často, protože jedna z muzikantek se usadila v jižní Francii, takže koncert v karlovarské galerii bude opravdovým svátkem pro milovníky jejich ojedinělé a působivé muziky.

Hudba dua Tara Fuki je naprosto svébytná, křehce dynamická, výrazově nesmírně bohatá, veselá i smutná, jemná i silná, nezapře zřejmé vlivy vážné hudby, rocku, jazzu či folku. Obohacená o otisky různých hudebních stylů s příchutí dálek, vytváří originální pohled do ženského nitra. Pouze dva krásné nástroje a dva zvukomalebnou polštinou zjemnělé hlasy vytváří tichou a hladivou pavučinu tónů. Muzika i texty se nechávají inspirovat poetikou nocí a snů i podněty z oblasti podvědomí.

Za svou hudbu obdržely Tara Fuki ocenění české Akademie populární hudby v kategoriích Alternativní hudba-world music a Objev roku za rok 2001 a v kategorii World music za rok 2007. V roce 2007 vystoupily jako první česká kapela na mezinárodním hudebním festivalu WOMEX ve španělské Seville. Na svém kontě mají čtyři zajímavá a ceněná alba Piosenki do sna (2001), Kapka (2003), Auris (2007) a Sens (2010).

Loni na podzim oslavily Tara Fuki úspěšně koncertující po celé Evropě a střední Americe již desetiletí své existence. Připravily i turné ke svému novému albu Sens, které je klidnější, intimnější, ve výrazu semknutější, plné vícehlasů violoncell i zpěvů, s polskými texty D.Barové a K. K. Baczyńského. V několika skladbách zazní také melodica a švýcarský perkusní nástroj hang, které obohatí jinak velmi minimalistický instrumentář – „jen“ dva hlasy a dvě violoncella.

O síle a působivosti tohoto neobvyklého spojení se můžete přesvědčit v  úterý 22.3.2011 v 19.30 hodin v karlovarské Galerii umění. A vůbec nevadí, že neumíte polsky…

Zdroj: GU

Štítky: