Swing Melody Ostrov křtili své první CD

30.-40. léta minulého století ještě nejsou úplně pasé. Že světu nevládne jenom electro hudba doložil plný kulturní dům Ostrov. V pátek večer zde totiž křtila své CD kapela Swing Melody Ostrov. Orchestr se věnuje prvorepublikovému jazzu a swingu z převážně českého prostředí. Návrat ke krásné hudbě plné saxofonů, klavírů a trumpet zahřeje u srdce nejednoho posluchače.

 

Již u vchodu dýchl na návštěvníka duch doby. Tam parkovalo dobové auto a při vstupu do sálu postával četník.

 

Nejenže kapela křtila své první CD, také zároveň slavila 5 let od svého vzniku. Jazzový orchestr se zrodil z jedné z kapel patřících pod ZUŠ Ostrov. U zrodu stál kapelník Jan Veverka, který do dnešní doby kapelu vede. Ten také diváky provázel celým večerem. Prožíval úvod každé písně. Nechyběly vtipné poznámky, ani komické scénky. Při smutném blues naopak svěsil hlavu a poprosil o ztemnění světel.

 

První polovina byla věnována čistě písním z nového CD.

 

Při slavnostním večeru samozřejmě nechyběli speciální hosté. Prvním z nich byl filmový a divadelní herec Ladislav Gerendáš, který je mimo jiné také jazzovým trumpetistou. Opravdu si s vámi mohu zazpívat? zeptal se herec kapelníka. Já jsem si uvědomil, že vy vlastně budete první, kdo si zazpívá s mojí kapelou, podotkl Jan Veverka. Přenechal tedy mikrofon Ladislavu Gerendášovi a ten zazpíval píseň My tancujeme swing. Jan Veverka usedl společně za ostatními s trumpetou, ale při zpěvu herce se prostě nemohl ubránit a otevíral pusu společně s ním.

 

V polovině programu proběhl samotný křest CD. Prvním kmotrem je náš, já se nebojím říct, táta, Vlastislav Mareš. Většinu z nás vlastně naučil na ty naše nástroje hrát. Chodili jsme k němu z těch ZUŠek a vzniklo z nás to, co tady je, objasnil Jan Veverka. Dalším z kmotrů byl již zmíněný herec. Ten vzpomínal na svá mladá léta v Ostrově: Já jsem sem přijel i přesto, že jsem tady před 50 lety propadl z matematiky. A to vám, vážení přátelé z Ostrova, nikdy nezapomenu. Ale tuhle kapelu mám rád a tak jsem musel přejít staré rány a dorazil jsem.

 

Třetím kmotrem se potom stal pan farář, který kapele poskytl prostory pro zkoušení.

 

Při rituálu se šampaňským se Ladislav Gerendáš ještě jednou chopil mikrofonu: Já bych té desce chtěl popřát, aby z ní zešedivěl Ondra Havelka. Nakonec se herec ještě omluvil panu farářovi, že ho bude trochu suplovat a pronesl modlitbu.

 

Posledním speciálním hostem byl Alex Mendham, který má podobnou jazzovou kapelu, ale v Londýně. Ten si s kapelou pak také jednu píseň zazpíval. A to nádhernou britskou angličtinou. Jeho sólo pak zpěvák uzavřel slovy: Tak vrchol koncertu už je za námi, nikdo lepší už nepřijde.

 

Celý koncert provázela příjemná atmosféra a všechny moc mrzelo, když celý orchestr, i tři usměvavé zpěvačky z pódia odešly.

 

Autorkou textu je Stáňa Wolfová, fotografie pořídil Jiří Kubík

 

 

 

 

Štítky: