SBB v Paderewském

Vážení přátelé,
náš klub nese jméno Ignacy Jana Paderewského, polského klavíristy, hudebního skladatele a politika. Jméno této významné postavy polských dějin si náš klub vetkl do štítu proto, že prvních 10 sezón svojí existence působil v karlovarském domě Paderewski. Na jméno klubu jsme však náležitě hrdi a proto jsme si ho ponechali i přesto, že již druhým rokem působíme v budově divadla Husovka.

Letošní sezóna 2010 -2011 přináší v souvislosti s I. J. Paderewskym dvě významná výročí. 18. listopadu 2010 uplynulo 150 let od jeho narození a 29. června 2011 uplyne 70 let od jeho úmrtí. A jelikož je náš klub nositelem jeho jména, rozhodli jsme se připomenout tuto význačnou polskou osobnost u příležitosti jeho kulatých výročí karlovarské veřejnosti. A jak nejlépe to může instituce, jako je naše, udělat? Samozřejmě koncertem předních polských umělců. Po dlouhém výběru jsme se nakonec rozhodli pro slavnou polskou rockovou skupinu SBB, která patří již po téměř 4 desetiletí k evropské špičce ve svém žánru.

Všichni muzikanti prošli slavnou skupinou „Grupa Niemen“, která účinkovala s nejpopulárnějším polským zpěvákem Czeslawem Niemenem. V první polovině 70. let založili 3 členové „Grupy Niemen“ – Józef Skzek (bg, keyb, voc), Apostolis Antimos (guit) a Jerzy Piotrowski (ds) skupinu SBB, která po vydání svého prvního „živého“ alba zazářila na hudebním nebi jako kometa. A jejich sláva okamžitě překročila hranice východního bloku. Časopis DownBeat dokonce označil SBB za nejzajímavější trio od dob Experience Jimiho Hendrixe. Velkou pozornost si SBB získali i v tehdejším Československu, kde se dobré rockové muziky v médiích jaksi nedostávalo a gramofonové desky této skupiny patřily k nejžádanějšímu artiklu, který si rocku chtiví fanoušci přiváželi z prodejny Polské kultury v Praze. Skupina, jejíž název představuje zkratku slov Silesian Blues Band, později Szukaj, Burz, Buduj – Search, Break, Build má na svém kontě 38 řadových alb a velké množství kompilací. Za dobu svojí existence se několikrát rozpadla, ale v současnosti je opět pohromadě a to téměř v původním složení. Pouze bubeníka Jerzy Piotrowskiho nahradil maďarský bubeník Gabor Nemeth známý z legendární skupiny Skorpio.

Po delších jednáních se nám podařilo vyjednat koncert skupiny na 28. duben 2011.

Zdroj: TZ Paderewski

Štítky: