Rozhovor s hudebníkem Pokáčem

Písničkář Pokáč zahajoval v pátek v Nejdku první večer v rámci RivaLove tour. Plešatý vousatý sympaťák s kytarou, kterému právě vyšlo jeho debutové album Vlasy, rozesmál a rozezpíval značnou část sálu. Právě z alba Vlasy zaznělo na koncertě několik písniček. Pokáč dokáže svými texty neuvěřitelně pobavit. Hraje si s češtinou a jeho písničky píše sám život. Názvy „Rád chodím na poštu“ nebo „Mám doma kočku“ hovoří za vše.

 

 

Jak sis užil první koncert v rámci Rivalové tour?

Nejdek byl super, nikdy předtím jsem tu nehrál, takže jsem nevěděl, co čekat…Ale lidi byli moc fajn, navíc prý padl krajský rekord v návštěvnosti, takže spokojenost.

 

V nedávné době vyšla píseň k volbám, na které jsi pracoval s Dominikem Ferim. Jaké byly reakce? Přeci jen politika je v hudbě hodně citlivé téma.

Tak většina lidí ani neví, že jsem se na tom nějak podílel… Ale ti co vědí, tak většina chválila, ale našlo se i pár ne až tak nadšených lidí. Třeba moje mamka to prý ani nedokoukala.

 

Proč jsi se rozhodl pro píseň o politice?

Přišlo mi fajn dělat song, ať jdou lidi k volbám. Akorát jsem si zprvu úplně neuvědomil (moje hloupost samozřejmě), že politika je fakt mega citlivé téma, zvlášť těsně před volbami. Proto jsem nakonec necítil potřebu hrát v klipu nebo být někde explicitně uváděn jako autor textu/zpěvák. Zároveň mám ale sám pro sebe morálně splněno – na songu ať jdou mladí k volbám jsem se podílel, čili to podle mého nakonec dopadlo ok.

 

Za chvíli už tu bude Nový rok, předsevzetí…Máš už nějaké plány na příští rok?

Psát songy, koncertovat, bavit lidi, bavit sebe…nic převratného.

 

Skoro každý týden děláš živé vstupy na insta/fb, pořád tě to baví?

Mně to baví pořád, ale už jsem to začal malinko omezovat, ať se to lidem nepřejí, přeci jen každý týden je až až…Teď jsem to rozvrhl na čtrnáctidenní cykly a uvidíme dál.

 

Kde bereš inspiraci na texty?

Tak různě, ze života. Snažím se brát nevšední témata. Nepíšu o lásce, ač mám lásku velmi rád. A když už píšu o lásce, tak nějak jinak, než ostatní. Takže já se spíš snažím psát o všem jiným. O tom, co je společný všem lidem, ale zároveň aby to bylo originální. Třeba písnička “Rád chodím na poštu“. Neříkám, že je to nějaký suprový, ale není moc songů o poště. Ale zároveň všichni se k tomu můžou vztáhnout.

 

Máš i pár duetů, třeba s Voxelem, nebo s Kateřinou Tichou. Baví tě duety?

Ty mě právě baví úplně nejvíc. Je to vždycky takový zpestření. Vlastně jsem nikdy nebyl v duetu, který bych celý nenapsal já. Pro Vaška, pro Káťu i pro Ondru to píšu sám (Voxel, Kateřina Tichá, Jakub Ondra pozn. aut.). A asi to tak mám rád, že si to sám můžu takhle napsat a pak si to ještě s někým odzpívám. Ale kdyby mi třeba někdy někdo nabídl…i když, asi bych to nechtěl, nebo nevím. Muselo by to být dobrý. Duet s Xindlem X, nebo s Prago Union, že bychom si každý napsali svou část, to by bylo dobrý.

 

Takže tě baví hodně psát?

No jako ‑ baví psát. Ono je to tak, že mě pak baví, když se udělá dobrý song. Ten proces toho psaní je kolikrát dost bolestivý. Ale pak ten pocit z toho, když napíšeš song, tak to je neskutečný.

 

Co vůbec posloucháš ty?

Já poslouchám vlastně všechno možný. Ale většinou takový ty současný písničkáře. Z těch cizích mám úplně nejradši ‑ Jason Mraz, Jack Johnson, Passenger a Ed Sheeran. To je taková moje top čtyřka, moje vzory. A z českých ‑ ať je to třeba Xindl X, nebo ohledně textu je u nás jednoznačně nejlepší Kato z Prago Union, jestli ti to něco říká.

 

No jasně! Ten je výborný…

Přesně. Sice teda poslouchat čtyři songy v řadě… Ale je fakt génius a ty slovní hříčky tam seká úplně neuvěřitelně. Taky teď docela poslouchám Jeleny nebo i z těch starších třeba Nohavicu, Dobeše. Ale nejenom. Mám rád třeba i Eminema, Taylor Swift, tu mám hodně rád. Když to má melodii, tak se mi to líbí. Jsem ze starý školy.

 

A ty sám se považuješ za písničkáře?

Tak já nevím no. Jezdím takhle s kytarou, píšu si ty songy a pak to hraju. Tak asi jo.

 

Kromě RivaLove tour pojedeš ještě své vánoční turné, jak se budou lišit tvé koncerty?

V rámci rivalů mám kratší set a zároveň si různě s klukama hostujeme napříč písničkami…Vánoční tour se mnou jako support pojede Trocha Klidu a sety budou podstatně delší. A v rámci mého turné bude i velký křest alba Vlasy v Lucerna Music baru 19. 12. , kam zvu srdečně všechny čtenáře!

 

ptala se Stáňa Wolfová

 

foto: Dominik Kučera

 

 

Štítky: