Rockové Sady 11

Pódium uprostřed kypící zeleně městských sadů, v jehož pozadí se vzpíná věž evangelického kostela. Tak takové prostředí hostilo letos již 11. ročník stále populárnějšího západočeského rockového festivalu v Kraslicích, jež si do vínku dal název „Rockové sady“.

Psal se rok 2003 a pan Jan Zmrzlý, duchovní otec a pořadatel budoucích Rockových sadů, hledal nový areál pro pokračování festivalu, s názvem „Sbohem prázdniny“, který si již, vlivem rostoucích ambic, žádal o přesun na vhodnější místo. Nakonec padla volba na městské sady v Kraslicích a nové ovzduší dalo vzniknout i novému názvu „Rockové sady“. A u toho již zůstalo po dalších 11 let.

V průběhu let hostil tento kraslický festival mnoho známých jmen, která potěšila srdce fanoušků rockové hudby…Za všechny jmenujme jména jako Arakain, AB-Band, Kreyson, Krucipűsk, Michal Pavlíček, Dark Gamballe, Pandemia a mnoho dalších. Mezi stálice festivalu se řadí také kapela Seven a kraslická formace Object, jež je zároveň spolupořadatelem festivalu. Zajímavostí je, že Rockové sady mají také na kontě vystoupení ikon, jakými jsou Blaze Bayley (ex-voice Iron Maiden) a Victor Smolski (Rage), kteří zde účinkovali společně s kapelou Seven.

Každý rok si pořadatelé na návštěvníky chystali nejen slavná jména, ale dali prostor i novým, začínajícím kapelám. Vždyť každá ikona začínala na místním (či vzdálenějším pódiu, před zraky fanoušků). Nejinak tomu bylo i letos, kdy se festival pro své návštěvníky nachystal zajímavou směsici napříč (nejen) rockovým spektrem.

Jak že tedy vypadal sobotní LINE-UP?

Celou akci zahájila blues –rocková formace „Blues mystery“ z Trutnova…I přes nelehkou úlohu první kapely si našli své posluchače a i přes to, že hráli krátce po obědě v horkém počasí, se pod pódiem začaly tvořit první hloučky posluchačů, kteří si jistě přišli na své.

Na tuto skupinu navázali sokolovští HugeRat, kteří sami sebe škatulkují do „post hardcoru“.  Ani tato kapela nezůstala bez posluchačů a odměňovala fanoušky hrou plnou nasazení. Bohužel, poslední skladbu, kterou jim neúprosná časomíra vyměřila, nemohli odehrát, neboť bubeník si poranil nohu, i tak ale sklidili zasloužený potlesk.

Nedávné výročí úmrtí Kurta Cobaina nám připoměli Nirvana Revival. Nejen milovníkům této grungeové kapely předvedli, že je stále proč tuto hudbu poslouchat.  A ať jsou názory posluchačů na revivaly všeobecně jakékoliv, publikum pod pódiem zaujali a do uší bijící aplaus, který zakončil jejich představení, byl zcela od srdce.

Ačkoliv stylově „out“, řekl by někdo, překvapivě si široké publikum našli i Moodshake, kteří posluchačům nabídli průřez od funku až po smooth-jazz… Spousta rockerů stála pod pódiem, poslouchala a přihlížela show, jež tato 11 členná formace tento víkend předvedla… Feeling a lehkost, s jakou zahráli, by jim mohl leckdo závidět.

Kdo během střídání kapel věnoval pozornost pódiu, toho již při „zvukovce“ zaujala kapela EpoNine. Frontmanka této rock metalové kapely, Zuzka, totiž jemným hlasem žádala zvukaře (jako při jiných zvukovkách) o korekce. Když ale poprvé předvedla svůj hlas, otočili se snad všichni návštěvníci. A jelikož je kapela nenechala dlouho vyčkávat a podala parádní výkon, následovala podpisová akce, kterou by záviděla leckterá politická stran.

Následovalo Česko-Slovenské seskupení, pod názvem „Choré vzťahy“. Vtipný a upřímný projev kapely s neméně povedenou textovou náplní skladeb si postupně získal uši i srdce fanoušků, kteří se z počátku o něco vlažněji, později však s rostoucím nadšením nechali unášet na vlnách vydařeného punk-rocku.

Další se na pódiu, konečně již za tmy, předvedli již zmiňovaní Object, kteří jakožto domácí a pořádající kapela na Rockových sadech nemohli chybět. Object jsou miláčkové publika a za léta působení se již vypracovali na kapelu, která právem patří na velká pódia. Obrovská energie jdoucí z pódia zakrátko nabudila nadšené publikum, které pak směle podpořilo vystoupení kapely a dalo mu tak punc jednoho z hlavních pilířů letošních Rockových sadů.

Následovali rakouští thrasheři „The Last warning“. Pověstná německá či rakouská preciznost zde byla zcela na místě a za zmínku rozhodně stojí i kamarádství, se kterým se věnovali fanouškům. Nejen, že si spolu zazpívali na mikrofon známé refrény, ale frontman si i našel čas „zaskočit mezi lidi“ z pódia.

O závěr festivalu se letos postarali Seven, kteří letos odehráli turné k 25. výročí po boku Doro Pesch.  Místní fanoušci už vědí, že od Seven můžou čekat vždy 100% výkon a i na kapele je vidět především radost, s jakou se do Kraslic vrací. V závěru vystoupení překvapil frontman zřejmě nejen fanoušky, ale i kapelu, a na pódium pozval frontmana Object, aby si společně zazpívali jednu skladbu.

Co říci závěrem? Nic, než díky…Díky všem kapelám, díky především lidem stojícím za přípravou festivalu, díky chlapcům od techniky, kteří si obětavě už v noci připravovali aparaturu a světla, díky obsluhám u stánků. A hlavně: Díky fanouškům, bez  kterých by nic z toho nemělo smysl..:)

PS.: Jak už tomu někdy bývá, na poslední chvíli došlo ke škrtům v line-up festivalu, omluvily se kapely Rest, Scream Your Name a bohužel i jeden z hlavních tahounů, kapela Belladonna. Útěchou fandům budiž snaha pořadatelů o zajištění náhrady – každý, kdo si zakoupil a uschoval vstupenku, by měl získat poloviční slevu na koncert těchto kapel v náhradním termínu. Určitě se tedy sledujte facebookové stránky Rockových sadů.

Autor: Ondřej Oulovský – fotogalerie

Štítky: