Nový autorský projekt představí zhudebněné básně francouzské básnířky Suzanne Renaud a básníka a grafika Bohuslava Reynka. Hudebně poetický večer Ondřeje a Štěpána Škochových propojuje osobité verše s prvky šansonu, etno music i jazzu.
Po koncertech Jana Spáleného a Ivana Hlase se tentokrát v karlovarské galerii umění představí projekt málo známý, málo okoukaný, ale nesporně zajímavý. Za hudebně poetickým projektem (a neméně poetickým názvem) Nitky se skrývají zhudebněné verše Bohuslava Reynka a Suzanne Renaud. Milovníkům umění jistě není nutno tyto osobnosti dlouze představovat.
Bohuslav Reynek (1892-1971), uznávaný grafik a básník žil a tvořil v ústraní v Petrkově, kromě ceněné grafické tvorby je i autorem několika básnických sbírek (např. Rty a zuby, Podzimní motýli, Rybí šupiny). Suzanne Renaud (1889-1964), francouzská básnířka a manželka Bohuslava Reynka, autorka sbírek Tvůj život, Dveře v přítmí, Křídla z popele, aj. byla po roce 1948 připravena o kontakt s rodnou Francií. Její texty nově přeložila Alice Škochová zdůrazňující převážně smutné ladění básní. Po debutovém CD Nitky (2002) vyšla druhá deska nazvaná První sníh (2011), která hudebně propojuje různé styly od chansonu přes široké spektrum etno zvuků až po elektrojazz. Třetím CD je autorská nahrávka Prší na habry, která pokračuje v linii žánrové různorodosti předchozích desek (speciálním hostem byla Zuzana Homolová).
Do Karlových Varů přijedou projekt premiérově představit Ondřej (kytara, zpěv) a Štěpán (saxofon, flétna) Škochovi. Autorem hudby a duší projektu je Ondřej Škoch, kytarista, skladatel a producent, v minulosti spolupracoval např. s kapelami Šum svistu, TamTam Orchestra, zpěvačkami Vesnou Caceres a Tonyou Graves, od roku 2001 působí jako baskytarista skupiny Chinaski. „Jako kluk jsem jezdil s rodiči do Petrkova k Jiřímu a Danielovi Reynkovým, synům Bohuslava Reynka a Suzanne Renaud. V malé kuchyni u kamen byla vždycky velká legrace, protože všude kolem byla spousta koček, každá z nich měla své jméno a všechny mluvily. Některé dokonce sprostě, a to mě tenkrát zajímalo víc než básničky. K těm jsem se dostal až později díky mámě, pro kterou byl Petrkov a zvláště Bohuslav Reynek důležitou kapitolou v jejím životě“. (O.Škoch)
Hudebně poetický večer je pro vás v karlovarské Galerii umění připraven ve čtvrtek 19.3.2015 od 19.30 hodin.
Zdroj: GU