Pod loketským hradem plály ohně

Je Česko zemí revivalům zaslíbenou? Ano, je! Svědčí o tom množství nejrůznějších revival a retro a tribute večerů či festivalů a také jejich (zpravidla) slušná návštěvnost. Proč to tak je? Inu… jednak posluchači operují s omezeným rozpočtem a při cenách vstupenek na koncerty hvězd současné scény musí svůj kulturní život pečlivě plánovat. Ale hlavně a především… většinový hudební fanoušek je tvor konzervativní, na koncertě se chce bavit při hudbě důvěrně známé, nejlépe takové, jakou poslouchal, když byl mlád. Proto také koncertu německých StahlZeit, jež markýrují live produkci slavných krajanů Rammstein a maďarskému Kiss Forever Bandu přihlížel notně naplněný a notně nadšený loketský amfiteátr.

 

Pravda… frflalové (zpravidla postávají se založenýma rukama poblíž zvukaře a netleskají) měli haldu připomínek… jako že… je to ňáký měkký a že to hrajou pomalejš a ten zpěvák to nedává a vůbec to ňák nejni vono. Inu holenkové, vždyť to také není originál a myslel-li si kdo, že I Was Made For Lovin´ You je jen taková diskotéková blbina a ječák Paula Stanleyho snadno napodobitelný, nechť si to zkusí zanotovat. A tak zatímco nad městem hřměly motory motokrosových speciálů, v podhradí plály ohně, sypaly se jiskry a třaskaly dělobuchy. Parta ukoptěných topičů přikládala pod kotel Rammstein a publikum na tu lokomotivu přeludu ochotně naskočilo a s řevem nechalo se vozit.

 

A tak jedinými, kdo ten večer zvedl prapor původní tvorby, byli mládenci z předskakujících Sinetrium. A já říkám: Pánbůh zaplať za ty dary. Za to, že se vydali na nelehkou cestu za původním repertoárem a že nastavují publiku vlastní tvář. Apel: Choďte na mladé, začínající kapely! Kdo ví? Jednou třeba budete syny prudit vzpomínkami: Sinetrium? Jo ty pamatuju, když začínali.

 

To byl tedy pátek. V sobotu se osazenstvo loketské arény kompletně vyměnilo. Černá trika se vytratila, zmizely pod kůži vpálené lebky a nahradili je delfínci, květinové vzory a pestré barvy outfitů. V podhradí úřadovali komici z pořadu Na stojáka… Petr Cerha, Dominik Heřman Lev a Ester Kočičková (čili prča, jak blázen!) a následoval koncert Monkey Business (čili diskoška, odvaz, prča). Opicoidi tentokráte v reflexních látkách a s Terezou Černochovou místo Tonyi (ta prý v současnosti dělí čas mezi Monkey a svůj sólový projekt). A na konci opět velkolepý ohňostroj! Ten, pravda, nepřivezli Monkey Business, nýbrž motokrosové mistrovství, ale načasováno to bylo pěkně.

 

 

 

 

Štítky: